reklama
reklama

Jak działa leasing nieruchomości w Polsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak działa leasing nieruchomości w Polsce? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaLeasing nieruchomości staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w Polsce, zwłaszcza wśród przedsiębiorców szukających elastycznych i opłacalnych sposobów na korzystanie z nieruchomości. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładniej temu rozwiązaniu, sprawdzimy, jakie korzyści może przynieść oraz wyjaśnimy, jakie są różnice między leasingiem a najmem zwrotnym.
reklama

Co to jest leasing nieruchomości i jak działa?

Leasing nieruchomości to forma finansowania, w której leasingodawca (właściciel nieruchomości) oddaje nieruchomość do użytku leasingobiorcy (najczęściej przedsiębiorcy) na określony czas, w zamian za regularne opłaty leasingowe. W praktyce leasing nieruchomości może przyjmować dwie główne formy: leasing operacyjny i leasing finansowy.

Leasing operacyjny

W tym modelu nieruchomość pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Po jej zakończeniu leasingobiorca ma możliwość przedłużenia umowy, zwrócenia nieruchomości lub wykupienia jej po aktualnej wartości rynkowej.

reklama

Operacyjny leasing nieruchomości w Polsce może obejmować budynki i lokale, ale nie grunty.

Leasing finansowy

Ten model polega na tym, że leasingobiorca dokonuje płatności, które w dużej mierze pokrywają wartość nieruchomości. Po zakończeniu umowy leasingobiorca często ma możliwość wykupienia nieruchomości za symboliczną kwotę.

Ten rodzaj leasingu może obejmować budynki i lokale, a także grunty.

Czy leasing nieruchomości się opłaca?

Korzyści z leasingu nieruchomości mogą być znaczące, zwłaszcza dla średnich i dużych firm. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

  • brak dużej inwestycji początkowej – leasing pozwala na korzystanie z nieruchomości bez konieczności wydawania dużych sum na jej zakup;

reklama

  • elastyczność finansowa – regularne opłaty leasingowe są łatwiejsze do przewidzenia i zarządzania w budżecie firmy;

  • szybki dostęp do nieruchomości – proces leasingowy może być szybszy i prostszy niż uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.

  • Warto zapoznać się z badaniami i analizami, które znajdują się na branżowych portalach, takich jak ten: https://inwi.pl/badania-i-analizy/.

    Leasing nieruchomości a najem zwrotny

    Najem zwrotny (ang. sale and leaseback) to inny popularny model finansowania nieruchomości, który różni się od tradycyjnego leasingu. W ramach najmu zwrotnego właściciel nieruchomości sprzedaje ją leasingodawcy, a następnie wynajmuje ją z powrotem na określony czas.

    reklama

    Różnice między leasingiem a najmem zwrotnym polegają głównie na tym, że leasingodawca jest właścicielem nieruchomości od początku, a leasingobiorca jedynie ją wynajmuje na określony czas. Z kolei w najmie zwrotnym pierwotny właściciel sprzedaje nieruchomość kupującemu, ale nadal z niej korzysta jako najemca, płacąc regularne czynsze.

    Najem zwrotny jest często wykorzystywany przez firmy, które chcą uwolnić kapitał zamrożony w nieruchomościach, jednocześnie nadal z nich korzystając. Dowiedz się więcej o tym na stronie https://inwi.pl/transakcje-sale-and-leaseback/.

    INWI – wszystko o nieruchomościach

    Leasing nieruchomości w Polsce jest rozwiązaniem, które może przynieść wiele korzyści przedsiębiorcom, poszukującym elastycznych sposobów na zarządzanie swoją działalnością. Dzięki możliwości uniknięcia dużych inwestycji początkowych, elastycznym warunkom finansowym oraz potencjalnym korzyściom podatkowym, leasing staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego zakupu nieruchomości.

    reklama

    Więcej na ten temat możesz przeczytać na branżowych portalach, takich jak https://inwi.pl/.

    @@@

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)
    Wczytywanie komentarzy
    reklama