Stanisław Kazimierz Górka urodził się 18 kwietnia 1954 roku w Garwolinie. W młodości zastanawiał się nad wstąpieniem do stanu kapłańskiego – wiara od zawsze stanowiła ważny element jego życia. W wywiadach często opowiadał, że poznał żonę dzięki Matce Boskiej.
W 1977 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Swój debiut na scenie miał 12 września 1977 roku w PWST, kiedy wystąpił w podwójnej roli Antygona i Autolikusa w "Opowieści zimowej" Williama Szekspira.
W 1979 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w ww. Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza), gdzie od 1985 roku nauczał emisji głosu. Wiedzę na temat impostacji zdobywał od najlepszych światowych specjalistów: prof. Waltranda Schlingplassera-Grubera w Stuttgarcie, Cicely Berry z Royal Shakespeare Company w Londynie, Kristin Linklater, a także Patsy Rodenburg – międzynarodowej sławy ekspertki w dziedzinie emisji głosu, współpracującej z takimi aktorami jak m.in. Judie Dench, Nicole Kidman, Daniel Craig, Orlando Bloom czy Evan McGregor. Stworzył autorską metodę pracy z głosem, którą nazywa kondycją głosu. Odwołuje się ona w swoim założeniu do nowatorskich metod Jerzego Grotowskiego.
W 1987 roku Stanisław Górka otrzymał stopień doktorski. W roku 2002 uzyskał habilitację. W 2015 roku prezydent RP Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora sztuk teatralnych.
W latach 1977-2005 Stanisław Górka pracował jako aktor w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Występował na stołecznych scenach Teatru Dramatycznego, Teatru Nowego i Centrum Łowicka, a także w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
W Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych.
Od roku 1993 jest liderem Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę, teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. W podstawowy skład grupy wchodzą: Monika Świtaj, Stanisław Górka, Wojciech Machnicki oraz kompozytor Jerzy Derfel. Towarzystwo Teatralne Pod Górkę jest teatrem wędrującym. Jego członkowie odbyli wiele podróży artystycznych po Polsce, Europie i Ameryce.
W 2011 roku Stanisław Górka za działalność artystyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2012 otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Aktor zagrał w dziesiątkach ról teatralnych i filmowych. Największą popularność telewizyjną przyniosła mu rola poczciwego kościelnego Zbigniewa Sroki, męża Haliny, w serialu TVP "Plebania". W 2007 roku był lektorem w sztuce "Kazimierz Pułaski. Bohater dwóch narodów".
Stanisław Górka nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Garwolin i Ziemię Garwolińską odwiedza systematycznie.
10 marca 2012 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie można było wysłuchać piosenek z Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu aktora śpiewającego Stanisława Górki. Zgromadzoną publiczność artysta zapraszał do muzykowania. Przy akompaniamencie gitary przeniósł widzów w świat poezji i pięknego słowa.
10 stycznia 2018 roku na "Dworskiej Scenie Teatralnej" w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprezentowali się artyści Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę w spektaklu o narodzeniu Chrystusa pt. "Płoną izby drzewka blaskiem czyli z kolędą i z Górką". W roli głównej wystąpił oczywiście Stanisław Górka. Na scenie akompaniował mu kompozytor i pianista ww. Jerzy Derfel.
Profesor Górka kilkukrotnie gościł w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach. I tak, 26 listopada 2016 roku w GCAK kierował warsztatami teatralnymi. Podobne zajęcia dla młodzieży i dorosłych prowadził 28 października roku 2018. Zagrał wówczas w spektaklu "Pieśni Miłości i Nienawiści", będącym próbą generalną przed premierą, jaka odbyła się 7 listopada 2018 roku w Mińsku Mazowieckim w czasie festiwalu Piotra Skrzyneckiego.
Spotkań Stanisława Górki z widownią na Ziemi Garwolińskiej było znacznie więcej. Kolejne są jeż planowane.
WYBRANA FILMOGRAFIA
1977: "Układ krążenia" jako piłkarz Górka
1977: "Rekord świata" jako kolega Michała
1977: "Tajny detektyw" jako Teofil, syn Winiarskiego
1978: "Zaległy urlop" jako Tomek, syn Kazimierza
1978: "Ładny Gips" jako Ben Blackwood
1979: "Ojciec królowej" jako służący przynoszący królowi mleko
1979: "Dyrygent" jako kontrabasista z orkiestry
1980: "Ukryty w słońcu" jako asystent
1981: "Wielka majówka" jako milicjant "po szkole"
1981: "Przyjaciele"
1981: "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" jako Guterer, sekretarz nadprezydenta Wilamowitz-Möllendorffa
1982: "Popielec" jako Nakopalec
1986: "Weryfikacja" jako ekolog mieszkający z Olgierdem
1987: "Sami dla siebie" jako pracownik domu dziecka
1988: "Biesy" jako spiskowiec
1989: "Kawalerki" jako Bobek, kochanek Krysi
1990: "Jan Kiliński"
1991: "Panny i wdowy" jako SB-ek na ślubie Zuzanny
1994: "Zawrócony" jako dzielnicowy Albin
1995: "Pułkownik Kwiatkowski" jako sierżant Tomaszek
1997: "Sława i chwała" jako porucznik Kieliszek
2000-2011: "Plebania" jako Zbigniew Sroka, mąż Haliny
2000: "Miodowe lata" jako Małkowski
2001: "Przeprowadzki" jako spiker w radio
2005: "Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie” jako Karl Bischoff, kierownik budowy KL Auschwitz-Birkenau
2006: "Magda M." jako Dariusz Lesicki
2014: "Czas honoru. Powstanie" jako cywil za drzwiami
2018–2019, od 2022: "Barwy szczęścia" jako dyrektor banku Witold Budrewicz
2020: "Osiecka" jako Kazimierz Hłasko, ojciec Marka
@@@
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Komentarze (0)