reklama
reklama

Odsłonięto i poświecono okolicznościową tablicę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odsłonięto i poświecono okolicznościową tablicę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW niedzielę, 10 listopada, obchodziliśmy 161. rocznicę bitwy pod Uścieńcem. Z tej okazji w remizie OSP Uścieniec-Krzywda oraz na terenie leśniczówki Uścieniec odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
reklama

Oficjalne rozpoczęcie obchodów miało miejsce o godz. 15 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Uścieńcu-Krzywdzie. Odśpiewano hymn państwowy, po którym odbył się występ patriotyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Krzywdzie, następnie przegląd pieśni patriotycznej wykonanej przez uczniów wszystkich szkół gminy Łaskarzew, członków Klubu Senior + oraz lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Na uroczystość przybyli m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, senator RP Maciej Górski, starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Norbert Wilbik, wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski, prezes zarządu Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica w Warszawie Krystian Jaworski, burmistrz miasta Łaskarzew Armin Tomala i burmistrz miasta Żelechów Krystyna Wieczorkiewicz.

reklama

Wśród zaproszonych gości byli: członek zarządu powiatu garwolińskiego Karolina Jamnicka-Kondej, radny powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, komendant powiatowy PSP w Garwolinie mł. bryg. Tomasz Biernacki, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji ppor. Joanna Baranowska, przewodnicząca Rady Gminy Łaskarzew Marzena Getka, przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew Agnieszka Szczypek, przedstawiciel Nadleśnictwa Garwolin Przemysław Stępniewski oraz księża pracujący w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, ks. prałat Edmund Szarek i ks. Jakub Wąsowski.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili pracownicy Urzędu Gminy Łaskarzew, dyrektorzy szkół z gminy Łaskarzew, uczniowie szkół gminnych oraz towarzyszący im nauczyciele i rodzice, członkowie Klubu Senior +, poczty sztandarowe, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łaskarzew, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Uścieńca, Grabiny i Krzywdy oraz sołtysi z gminy Łaskarzew.

reklama

O godz. 16 przed remizą odbyła się wystawa okolicznościowa o Powstaniu Styczniowym. Pół godziny później nastąpiło oficjalnie wyjście z remizy OSP w Uścieńcu-Krzywdzie i spacer nocny z pochodniami do pamiątkowego kamienia w miejscu dawnego dworu w Uścieńcu, nieopodal którego 10 listopada 1863 roku doszło do bitwy Powstańców Styczniowych z zaborcą rosyjskim.

O godzinie 17 nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie kamienia, upamiętniającego wydarzenia z 10 listopada 1863 roku. Tomasz Żurawski z grupy Projekt Historyczny "Konspiracja" przybliżył historię bitwy pod Uścieńcem. Nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał m.in. wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski, który mówił: Dziś społeczność gminy Łaskarzew w symboliczny sposób spłaca dług wdzięczności swoim bohaterom, którzy w obliczu nierównej walki sięgnęli za broń, by zrzucić kajdany obcej niewoli. Przeddzień Narodowego Dnia Niepodległości to dobry czas aby w zadumie pochylić głowę nad pokoleniami, które z bronią w ręku, czynem, słowem i piórem walczyli o niepodległość i trwałość polskiego narodu. (...) Wielką rolę w procesie dziejowym odzyskania niepodległości odegrali Powstańcy Styczniowi, którzy byli inspiracją dla kolejnego pokolenia, któremu przyszło wywalczyć i budować odrodzoną ojczyznę.

reklama

Kolejnymi punktami programu były Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem. O godzinie 18 rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Uścieńcem z udziałem dwóch armat i grupy rekonstrukcyjnej przygotowana przez Grupę Projekt Historyczny "Konspiracja". Godzinę później dla uczestników spotkania na terenie leśniczówki w Uścieńcu przygotowane zostały poczęstunek oraz ognisko z kiełbaskami i grochówką wojskową.

Projekt w Uścieńcu został dofinansowany ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa", Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminnego Domu Kultury w Starym Helenowie, Gminy Łaskarzew oraz Nadleśnictwu Garwolin.

Zobacz galerię zdjęć.

reklama

@@@

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama