reklama
reklama

Rodzina wolna od przemocy

Opublikowano:
Autor:

Rodzina wolna od przemocy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW garwolińskim Centrum Sportu i Kultury odbyła się konferencja, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń powiatu. Tematem była przemoc domowa – jak jej zapobiegać i skutecznie wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.
reklama

Choć formuła spotkania zmieniała się przez lata, cel pozostał ten sam: wspieranie profesjonalistów, którzy codziennie stają na pierwszej linii pomocy.

Tym razem do Garwolina zjechało aż 120 osób z różnych powiatów: garwolińskiego, otwockiego, mińskiego, łukowskiego, ryckiego i piaseczyńskiego. Pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi, policjanci – każdy wniósł swój unikalny punkt widzenia i doświadczenia zawodowe. Organizatorami wydarzenia była fabryka Avon w Garwolinie, Centrum Sportu i Kultury, Przystań-Punkt Wsparcia Rodziny przy współpracy Kina Wilga i garwolińskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.

reklama

Konferencja rozpoczęła się mocnym akcentem – utworem literackim pt. „List do męża” w poruszającej interpretacji Izabeli Dziwiszek, który sprawił, że w sali zapanowała cisza. To był moment refleksji nad tym, co może wydarzyć się za zamkniętymi drzwiami, a czego często nie dostrzegamy.

Jarosław Kargol-Dyrektor CSiK w Garwolinie, otwierając wydarzenie, podkreślił kluczową rolę szkoleń w skuteczniejszym wsparciu osób dotkniętych przemocą. Martyna Śmigielska z Avon przedstawiła Avon Alert – narzędzie umożliwiające dyskretną pomoc osobom doświadczającym przemocy i jej świadkom. Dzięki aplikacji można skonsultować się z psychologiem lub prawnikiem oraz dowiedzieć się, jak skutecznie reagować. Więcej na avonalert.pl.

Jak wspierać nastolatków?

Program wypełniony był wartościowymi prelekcjami. Agnieszka Olszewska z Niebieskiej Linii przybliżyła zmiany prawne dotyczące procedury Niebieskiej Karty. Lena Zięba-Pronobis - adwokat skupiła się na długofalowych skutkach przemocy w postępowaniach karnych. Prof. Agnieszka Lewicka-Zelent wprowadziła uczestników w świat mediacji jako narzędzia wspierającego rodziny w kryzysie, a Beata Lipińska podzieliła się praktycznymi wskazówkami jak pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym.

reklama

Kontynuacją tematu wsparcia nastolatków i ich rodziców było zagadnienia pracy pedagogicznej z dzieckiem wykazującym trudności wychowawcze, szkolne i społeczne. Omówiła je Danuta Kalinowska reprezentująca Przystań-Punkt Wsparcia Rodziny.

Następnie o pracy w osobami w kryzysie, o ich wzrastaniu na bazie dotychczasowych trudnych doświadczeń mówiła psycholog-Anna Laskowska z Prywatnego Centrum Pomocy Psychologicznej Synthesis.

Konferencję zamknęła Irena Skwarek z GKRPA w Garwolinie, dzieląc się przykładami współpracy z lokalnymi placówkami oświatowymi. Na uczestników czekały także materiały przygotowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Garwolinie: od literatury specjalistycznej po beletrystykę, która pomaga lepiej zrozumieć problem przemocy.

Tegoroczna konferencja pokazała, jak ważna jest współpraca i ciągłe doskonalenie narzędzi pomocy.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama