reklama
reklama

50 lat Szkoły Podstawowej nr 2

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

50 lat Szkoły Podstawowej nr 2 - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW sobotę 20 września w Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie odbyły się uroczystości związane z jubileuszem Szkoły Podstawowej im. I Pułku Strzelców Konnych. Obchody rocznicowe zostały połączone z otwarciem i poświęceniem nowej hali sportowej.
reklama

W 1958 r. władze miejskie powołały do istnienia nową szkołę w Garwolinie. Początkowo dzieci uczyły się w dwóch drewnianych barakach, kierownikiem była pani Janina Michalik. Prace nad budową szkoły rozpoczęto w 1968 r., a już dwa lata później 21 listopada odbyło się otwarcie nowego budynku, w którym uczyło się 510 uczniów i pracowało 21 nauczycieli.
Od stycznia 1973 roku do 1977 roku placówka funkcjonowała jako Zbiorcza Szkoła Gminna.
Imię I Pułku Strzelców Konnych placówka otrzymała 11 maja 1997 r. Patron szkoły nie jest przypadkowy, oddział ten stacjonował w Garwolinie w latach 1923-1939. Szkoła powołana do życia w 1958 r. powstała właśnie na terenie koszar należących do tej jednostki.
W ramach reformy szkolnej w 1999 r. powstał Zespół Szkół nr 2, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum.
W ciągu 50 lat funkcjonowania Szkołę Podstawową nr 2 ukończyło 3754 uczniów.
Od 2004 roku dyrektorem placówki jest pani Danuta Durys, o obecni zastępcy to panie Urszula Zięcina i Beata Dąbrowska.

reklama

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, której przewodniczył ks. dziekan Ryszard Andruszczak. W homilii ksiądz proboszcz przypomniał, że zadaniem szkoły jest nie tylko nauczanie, ale także wychowywanie i budowanie postaw patriotycznych uczniów.
Po zakończonej mszy świętej wszyscy udali się do Zespołu Szkół nr 2, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Dyrektor placówki Danuta Durys przywitała licznie zgromadzonych gości i krótko przedstawiła historię szkoły. Wśród przybyłych byli poseł Stanisława Prządka, wiceprzewodniczący sejmiku mazowieckiego Krzysztof Borkowski oraz władze samorządowe naszego miasta i powiatu  na czele z burmistrzem Tadeuszem Mikulskim i starostą Grzegorzem Woźniakiem. Obecni byli także wykonawcy nowej hali sportowej, duchowni, przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorzy szkół i nauczyciele.
Szczególnie serdeczne podziękowania dyrektor szkoły skierowała do swoich poprzedników – dyrektorów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 oraz  do rodzin żołnierzy z I Pułku Strzelców Konnych.
Następnie ksiądz proboszcz poświęcił nowy obiekt sportowy. W dalszej części głos zabrali zaproszeni goście, z ust których padały słowa podziękowań i gratulacji w kierunku obecnych i byłych władz szkoły. Szczególny udział w 50-letniej historii szkoły ma pan Edmund Mucha, który przez 26 lat był jej dyrektorem. W swoim wystąpieniu w szczególny sposób podkreślił on dobrą atmosferę, jaka zawsze panowała i panuje w Zespołu Szkół Nr 2. Wspomniał również o bardzo dobrym przygotowanie do dalszej edukacji absolwentów tej placówki. 
Na zakończenie uroczystości uczniowie szkoły przenieśli zebranych na hali w świat wyobraźni i historii. Program artystyczny oparty na motywie wywoływania duchów z przeszłości przyciągnął uwagę wszystkich zgromadzonych. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego chóru oraz występy zespołów tanecznych.
Spotkanie z historią szkoły przeniosło się także do sal lekcyjnych, w których zorganizowano okolicznościowe wystawy. Dla oglądających przygotowano archiwalne zdjęcia, dyplomy i pamiątki związane z uczniami i nauczycielami szkoły, osiągnięciami sportowymi oraz patronem - I Pułkiem Strzelców Konnych.

reklama


Przy okazji relacji z obchodów jubileuszu „dwójki” na prośbę Pani Małgorzaty Cieślańskiej, która opracowała okolicznościowy folder z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie umieszczamy sprostowanie dwóch pomyłek, jakie wystąpiły w jego treści.
”Najmocniej przepraszam panią Ewę Wojciechowską i pana Adama Wojciechowskiego - dzieci pana Kazimierza Wojciechowskiego - podoficera I Pułku Strzelców Konnych - za mylne podanie imienia Ich Ojca (Stanisław zamiast Kazimierz).
Przepraszam także Mikołaja Wysockiego, absolwenta naszej szkoły, któremu zmieniłam imię na Michała.
 Małgorzata Cieślańska”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama