reklama

Łużyce nad Wisłą. Zapomniany region etnograficzny na Mazowszu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łużyce nad Wisłą. Zapomniany region etnograficzny na Mazowszu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolina15 września na zamku w Czersku w ramach XV Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano promocję książki dr. Łukasza Maurycego Stanaszka pod tytułem "Na Łużycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą."
reklama

Autor publikacji jest znanym antropologiem i archeologiem oraz kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Prowadzenie spotkania powierzono Barbarze Jabłońskiej, prezes czerskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz dr. Wojciechowi Brzezińskiemu, dyrektorowi Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Autor zaprezentował swoje dzieło w formie prezentacji multimedialnej, podczas której pokazał unikatowe fotografie oraz ludowe pieśni regionalne.

Poza tym przemawiali recenzenci dzieła, profesorowie Marian Pokropek z Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach oraz Karol Piasecki z Uniwersytetu Szczecińskiego. W programie zawarto też wystąpienia dr Katarzyny Czarneckiej na temat archeologii regionu czerskiego, Andrzeja Stańskiego o tradycjach flisackich i Paulina Zduńczyka o rybołówstwie wiślanym. Wreszcie Magdalena Lica-Kaczan z Muzeum Mazowieckiego z Płocka zaprezentowała wystawę na temat osadnictwa olęderskiego na Mazowszu.

Uczestnikom, którzy mimo jesiennej pogody dopisali, zapewniono też występy zespołu Łużycanki z Gassów, Czernideł i Łęgu oraz zespołu Czerwieńsza Strona Jabłka. Nie zabrakło również degustacji łużyckich potraw, w szczególności pierogów, pyz-przecieraków, barszczu chrzanowego oraz tzw. sytochy.

@@@

Jednak najważniejszym wydarzeniem imprezy było spotkanie z autorem monumentalnego dzieła poświęconego zapomnianemu przez badaczy, regionu łużyckiego. Książka jest pomnikiem historii, nie tylko ze względu na treść, bowiem, sam jej rozmiar i objętość – 300 stron, kilkaset zdjęć, format A3 każą pochylić głowę przed ogromną pracą dokonaną przez Ł. M. Stanaszka.

Sprawa łużycka nie jest nową dla mieszkańców powiatów garwolińskiego, piaseczyńskiego, otwockiego i warszawskiego, ponieważ omawiane Łużyce leżą w tym obszarze w dolinie Wisły pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi od południa oraz Wilanówki i Świdra do Wisły. W Garwolińskiem należą do nich wsie: Sambodzie, Nieciecz i Goźlin Mały. Rodowici mieszkańcy z dumą okazywali radość, że ich teren jest w taki sposób promowany.

Pomnik historii o Łużycach

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, w których Autor omawia kolejno położenie geograficzne Łużyca, genezę nazwy Ług, Łużyce, Powiśle, Podole, tożsamość Łużycoków, Polesoków, Zawiślaków, Górniaków-Kamieniorzy, Oryli, Olędrów, Turków, Tatarów i Żydów z uwzględnieniem ich zwyczajów i kultury materialnej, powodzie wiślane, wygląd i stroje Łużycan.

Uzupełnia wszystko dotychczas niepublikowanymi tekstami pieśni, przyśpiewek i powiedzeń związanych z Łużycem. W świetle badań Ł. M. Stanaszka świadomość odrębności etnograficznej na Łużycu wywodzi się ze sposobu życia mieszkańców brzegu i samej rzeki, którzy od wieków byli związani z wodą, co też nie znajdowało zrozumienia u ludzi mieszkających powyżej terenów zalewowych.

Z drugiej strony wpływ na pogłębienie odrębności mieli przede wszystkim flisacy-oryle z Małopolski, którzy spławiali towary Wisła oraz koloniści olęderscy, potomkowie zgermanizowanych Słowian Połabskich, którzy nad Wisłą powrócili do swej pierwotnej Ojczyzny i języka. Poza źródłami pisanymi i wspomnieniami tezę tę potwierdziły badania genetyczne.

Praca dedykowana jest niezliczonym pokoleniom przodków, którzy stworzyli kulturę regionu nadwiślańskiego. Będzie ona też dla kolejnych pokoleń drogowskazem i źródłem wspomnień o własnej tradycji łużyckiej będącej częścią różnorodnej pod względem etnograficznym Polski.


Zdjęcia: Mariusz Rombel

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo