reklama

Kolektory słoneczne 45 procent taniej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kolektory słoneczne 45 procent taniej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaKolejna firma zajmująca się energią odnawialną w ostatnim czasie proponowała Garwolakom kolektory słoneczne, które w 45 procentach finansowane są z NFOŚiGW. Czy mieszkańcy naszego powiatu chcą "łapać słońce"?
reklama

Kolektory słoneczne  to urządzenia, potocznie mówiąc, „wyłapujące” energię słoneczną. Panele słoneczne stają się coraz częściej wybieranym sposobem na domowe oszczędności. Jednak, jak się okazało w ostatnim czasie, mieszkańcy naszego powiatu z dystansem podchodzą do takiego rozwiązania.

Za skorzystaniem z oferty przedsiębiorców przemawia między innymi ochrona środowiska oraz wzrost cen surowców takich, jak węgiel, gaz czy prąd. Klientów, szczególnie tych z naszych okolic  najbardziej demotywuje w inwestycji to, że służy głównie do pozyskiwania ciepłej wody, a nie do ogrzewania mieszkań.

Jednak wszyscy ci, którzy zdecydują się zamontować w swoim domu kolektory słoneczne przez najbliższy czas mogą zaoszczędzić prawie połowę kosztów. Od 2010 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ruszył z programem 45 procent dofinansowania zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Pieniędzy jednak jest coraz mniej i nie wiadomo, na jak długo ich wystarczy.

@@@

Czy inwestycja się kalkuluje? Na to pytanie próbował odpowiedzieć przedstawiciel firmy niedawno prezentującej się w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. - Do inwestycji musimy doliczyć od 2 do 4 procent prowizji za udzielenie kredytu z dotacją (banki spółdzielcze). Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna rodzina płaci za ogrzewanie wody średnio 200 złotych miesięcznie (dane z GUS) to odpowiednio dobrana instalacja solarna powinna nam zagwarantować oszczędności około 1500 złotych rocznie - tłumaczył przedstawiciel handlowy.

Na spotkaniu pod lupę wzięto przeciętny zestaw solarny oparty na kolektorze próżniowo-rurowym za około 13500 zł brutto (poglądowa cena z montażem):

Przykładowa wartość instalacji – 13500 zł
Kredyt z dotacją – 13500 zł
Dofinansowanie (45 procent brutto) – 6075 zł
Obsługa dotacji przez bank (4 procent) – 540 zł
Koszt instalacji po dofinansowaniu – 7965 zł.

Podana wyżej suma jest jednak przykładową. Prawdziwa wycena jest zależna od uwarunkowania i położenia domu.


Zdjęcie: Wikimedia Commons

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo