Artyści odczytali i odśpiewali drogę Chrystusowej męki nie tylko tej sprzed 2 tys. lat. To, czym wyróżnia się Bryllowskie ujęcie drogi krzyżowej, to idealne odzwierciedlenie współczesnego patrzenia jednego człowieka na drugiego.
W swoich wierszach napisanych do „Golgoty Jasnogórskiej”- płyty, której zawartość mieliśmy okazję poznać na żywo wczorajszego popołudnia, dokonał bardzo trafnego porównania ukrzyżowania z teraźniejszością. Z tym, jacy jesteśmy dzisiaj, z tym, jak łatwo jest dziś ranić, pozbawiać nadziei, a z drugiej strony, jak ciężko walczyć o tę nadzieję. To wszystko Ernest Bryll, jeden z najbardziej znanych współczesnych poetów, zawarł w swoich wierszach powstałych na podstawie Misterium Męki Pańskiej.
Cztery z nich poeta czyta sam. Do czternastu muzykę skomponowali artystka Joanna Lewandowska-Zbudniewek i pieśniarz Marcin Styczeń. Do tego nie potrzeba im było wyszukanych instrumentów. Gitara akustyczna zupełnie wystarczyła, by nadać spektaklowi emocjonalnego wydźwięku i symboliki.
@@@
W Kolegiacie Przemienienia Pańskiego późnym popołudniem zebrali się mieszkańcy Garwolina i okolic, by posłuchać przesłania na nadchodzący Wielki Tydzień. Ernest Bryll czytał, Joanna Lewandowska-Zbudniewek i Marcin Styczeń śpiewali. A kiedy artyści zakończyli swoją podróż przez 18 stacji, owacji na stojąco nie było końca.
Autorom „Golgoty Jasnogórskiej” dziękował prałat Ryszard Andruszczak: - Bóg zapłać za ten piękny akord na początek Wielkiego Tygodnia. Nie wolno nam zatrzymywać się, kiedy idzie Chrystus, ale musimy wstać i iść dalej. Dziękujemy, że ten tydzień mogliśmy rozpocząć razem z Wami.
Marcin Styczeń podziękował licznie zgromadzonym słuchaczom, proboszczowi i Annie Żochowskiej, prezes Fundacji „Sztafeta”. To m.in. za sprawą fundacji mieliśmy okazję spotkania z wielkim współczesnym poetą i muzykami.
Komentarze (0)