reklama

Budowa kościoła w parafii pw. bł. Jana Pawła II w Sulbinach.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Budowa kościoła w parafii pw. bł. Jana Pawła II w Sulbinach. - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaParafia w Sulbinach decyzją biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego została utworzona 1 lipca 2011 roku z części parafii pw. Przemienienia Pańskiego. W jej granicach mieści się około 3300 osób.
reklama

Ksiądz Andrzej Lemieszek, proboszcz parfii pochodzi z Radzynia Podlaskiego, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach, sprawuje posługę kapłańską od 20 lat. Przez 10 lat pracował w Garwolinie w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. W lipcu 2011 r decyzją biskupa został proboszczem parafii pw. bł Jana Pawła II w Sulbinach.

Pierwsza msza w parafii odbyła się 17 lipca 2011 roku w budynku OSP w Sulbinach. W tym samym roku podjęto się budowy kaplicy, do której liturgia mszy świętej na stałe została przeniesiona na Wielkanoc 2012 r.
 
Proboszcz parafii , ks. Andrzej w połowie 2013 roku podjął decyzję o zleceniu wykonania planu architektonicznego  architektom: Zbigniewowi i Lidii Buchner. Projekt zyskał akceptację Diecezjalnej Komisji Artystyczno – Architektonicznej.

Porozmawialiśmy z księdzem proboszczem o planach budowlanych.

KG: Na jakim etapie są prace nad wybudowaniem kościoła parafialnego?

AL: W tej chwili przygotowywane są wszystkie projekty architektoniczne. Zrobiono wizualizacje a teraz architekci pracują nad projektem konstrukcyjnym, potem nad projektami instalacji elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych i klimatyzacji. Być może w tym roku rozpoczniemy budowę plebanii.

KG: Kiedy rozpoczęły się prace nad nowym planem?

AL: Prace rozpoczęły się we wrześniu 2013. Koszt całego projektu to  kilkadziesiąt tysięcy złotych.

KG: Czym kierował się ksiądz rozpoczynając współpracę z architektem?


@@@ AL: Chciałem żeby zgromadzenie liturgiczne uczestniczyło w tym co się dzieje podczas mszy świętej, żeby człowiek był blisko akcji liturgicznej – tego co się dzieje na ambonie i na ołtarzu.
Projekt jest oparty na dokumentach kościelnych zgodnych z Soborem Watykańskim II .


KG: Czy ta bliskość ławek od ołtarza nie będzie przeszkadzała w tym aby zorganizować jakieś wydarzenia parafialne np. koncerty ? W parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wystawiono sztukę „Chrystus Połamany”. Kilka lat temu w parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbył się koncert De Press, odbywają się koncerty chórów i inne tego rodzaju wydarzenia.

AL: Świątynia jest miejscem sprawowania Eucharystii i ten kościół będzie przeznaczony wyłącznie do tego. W budynku duszpasterskim będą odbywały się  imprezy, przedstawienia i konferencje. Są w nim 3 sale – każda o powierzchni około 50 mkw. Sale są połączone ze sobą i tam można organizować różne wydarzenia.

KG: Sama świątynia będzie jednak dosyć duża. Może ksiądz powiedzieć coś więcej o jej charakterystyce i wnętrzu?

AL: Powierzchnia kościoła to 582 mkw, plus kaplica o powierzchni 111 mkw. Świątynia nie będzie miała w środku kolumn wspierających a dach budynku zostanie wykonany z drewna klejonego. W środku będzie dominowała ikonografia. Chciałbym aby za ołtarzem została umieszczona duża ikona na przykład Chrystusa Pantokratora. Również obrazy dotyczące drogi krzyżowej mogą opierać się na takiej stylistyce. Możemy także umieścić obrazy o historii zbawienia - począwszy od Starego Testamentu a zakończywszy na zmartwychwstaniu Chrystusa. Ołtarz jest w jednej linii z amboną. Tabernakulum zostanie umiejscowione trochę z boku, ale będzie dobrze wyeksponowane. Będą dwie zakrystie, zaplecze sanitarne.
Chcemy zainstalować urządzenia, które będą dbały o stały obieg powietrza.
   

KG: Skąd zostaną pozyskane  pieniądze na kościół?

AL: Na pewno będzie to spory trud dla nas wszystkich ale myślę, że coś co podoba się Panu Bogu i Ojcu Świętemu musi się udać. Najważniejszą rolą parafii jest zbawiać ludzi a kościół jest tylko dodatkiem.

zdjęcia: prezentacja Lidii
i Zbigniewa Buchner

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
logo