reklama

Zbiornik retencyjny już za dwa lata?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zbiornik retencyjny już za dwa lata? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaZbiornik retencyjny to jedna z najważniejszych inwestycji dla Garwolina, ale także dla innych miejscowości powiatu. W tym roku ruszają pierwsze prace budowlane.
reklama

„Zbiornik przeciwpowodziowy został zlokalizowany na prawym brzegu rzeki Wilgi na wysokości Leszczyn Starych. Powstanie blisko wschodniej granicy miasta Garwolin, gdzie brzegi rzeki są nieuregulowane, a rzeka ma charakter meandrujący.Celem planowanego przedsięwzięcia jest stworzenie możliwości retencyjnych dla przechwycenia części wód w rzece Wilga niemieszczących się w korycie rzeki podczas wezbrań powyżej terenu miasta.
Przedsięwzięcie składa się z kopanego zbiornika wodnego wraz z groblami oraz urządzeń towarzyszących niezbędnych dla funkcjonowania zbiornika. Ponadto dla umożliwienia wprowadzenia wody do zbiornika planuje się wykonanie przekopu meandra rzeki wraz z budowlą piętrzącą.
Zbiornik wodny powstanie poprzez wykonanie wykopu na powierzchni ok. 23 ha, na głębokość średnio 1,5 m poniżej obecnej powierzchni terenu. Ponadto wykonane zostaną na całym obwodzie groble ziemne” – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Na przełomie kwietnia i maja Urząd Wojewódzki wydał pozwolenie na budowę zbiornika retencyjnego.

@@@ - Ta decyzja upoważnia nas do składania różnego rodzaju wniosków o dofinansowanie inwestycji. Pozwolenie może stracić ważność jeżeli prace budowlane nie rozpoczną się w ciągu trzech lat od wydania pozwolenia. Mam nadzieję, że radni z Rady Miasta poważnie podejdą do sprawy i pomogą  zrealizować tą inwestycję – mówi burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski.

Fundusze na realizację inwestycji

- Wiele jest możliwości pozyskiwania pieniędzy, ale wiąże się z tym także wiele trudności. Niedługo rozpocznę rozmowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. W tym roku będziemy czynili starania, żeby wykonać rowy opaskowe wokół zbiornika. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 0,5 mln zł. Pozostałe środki w formie dotacji lub pożyczek miasto będzie pozyskiwać w kolejnych latach. Myślę, że w ciągu 2 - 3 lat ten zbiornik powinien być zrealizowany. Inwestycja jest bardzo kosztowna - około 24 mln złotych z VAT – em – informuje Tadeusz Mikulski.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo