Realizacja projektu obejmie montaż 90 magazynów energii w budynkach mieszkalnych i montaż 33 instalacji w budynkach użyteczności publicznej (łącznie 123 magazyny). Magazyn energii będzie wykorzystywany tylko na potrzeby własne obiektu, w którym został zainstalowany. Pozwolą one na gromadzenie energii elektrycznej z istniejących instalacji fotowoltaicznych w okresach niskiego zapotrzebowania lub taniego dostępu do energii elektrycznej.
– Jest to przykład racjonalnego i pożądanego gospodarowania zasobami. Rozwiązania, które zostaną zastosowana w Pilawie, to przede wszystkim wygoda i obniżenie rachunków za energię – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa.
Inwestycja została podzielona na kilka kluczowych etapów. Dotyczą one opracowań technicznych, usług eksperckich, dedykowanego systemu informatycznego, kampanii edukacyjno-promocyjnej i montażu samych urządzeń.
- Projekt przyczynia się do powstania infrastruktury przyjaznej środowisku. Jest on związany z wykorzystywaniem alternatywnych źródeł energii przez mieszkańców, co w efekcie przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie. Ponadto, chcę podkreślić, że jako gmina jesteśmy zainteresowani udziałem w transformacji energetycznej, dlatego też zdecydowaliśmy się na inwestycję w rozwój infrastruktury magazynowania energii przy istniejących instalacjach OZE – dodaje Albina Łubian, Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa.
Tytuł projektu: Wzrost efektywności energetycznej poprzez wykonanie magazynów energii na terenie Miasta i Gminy Pilawa
Beneficjent: Miasto i Gmina Pilawa
Całkowita wartość projektu: 7 035 226,34 zł
Dofinansowanie z UE: 5 944 771,76 zł
Działanie 2.3 Odnawialne źródła energii
Komentarze (0)