reklama

Poszukiwania niespokrewnionych dawców szpiku. Dwóch chłopców czeka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Poszukiwania niespokrewnionych dawców szpiku. Dwóch chłopców czeka - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaTrwają intensywne poszukiwania niespokrewnionych dawców szpiku dla dwóch chłopców – 5-letniego Jasia z Lipska i 3-letniego Feliksa z Warszawy.
reklama

Obaj zmagają się z ciężkimi chorobami krwi, a przeszczepienie szpiku kostnego jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia.

Jaś już raz przeszedł leczenie białaczki, które zakończyło się sukcesem po zastosowaniu chemioterapii. Niestety, w ubiegłym roku nastąpiła wczesna izolowana wznowa mózgowa, która znacznie pogorszyła rokowania. Jeśli do końca lutego nie uda się znaleźć zgodnego dawcy szpiku, konieczne będzie naświetlanie głowy. Taki zabieg w tak młodym wieku wiąże się z ryzykiem długotrwałych konsekwencji zdrowotnych, a nawet kalectwa.

Feliks ma za sobą już dwa przeszczepy szpiku – pierwszy, ratunkowy, od ojca oraz drugi od niespokrewnionego dawcy. Niestety, obie procedury nie przyniosły oczekiwanych efektów. Chłopiec przygotowuje się do kolejnej walki i trzeciego przeszczepienia, które może uratować jego życie.

reklama

W obu przypadkach kluczowe jest znalezienie odpowiedniego dawcy, który może pochodzić spoza rodziny. Rodzice chłopców apelują o rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku, co zwiększa szansę na odnalezienie tzw. bliźniaka genetycznego.

Każda osoba w wieku od 18 do 55 lat, będąca w dobrym stanie zdrowia, może dołączyć do rejestru dawców. Rejestracja jest prosta i nie wiąże się z żadnym ryzykiem – wystarczy pobrać wymaz z jamy ustnej lub oddać niewielką ilość krwi. W przypadku zgodności genetycznej z potrzebującym przeszczepienia dawca może uratować życie drugiej osobie.

Rodzice Jasia i Feliksa apelują o nagłośnienie tej sprawy i rozpowszechnianie informacji o możliwości rejestracji. Być może wśród osób czytających ten apel znajduje się ktoś, kto może pomóc chłopcom odzyskać zdrowie i dzieciństwo.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu siedlcesiedzieje.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo