Naukowiec przyszedł na świat 11 stycznia 1976 r. w Garwolinie. W okresie od 1990 do 1994 r. pobierał nauki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, uczęszczając do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. W czasach szkolnych był czynnym harcerzem Hufców Polskich i działał w Czarnej Trzynastej Drużynie Harcerzy im. Stefana Batorego. Od najmłodszych lat chciał pójść w stronę nauki, zwłaszcza nauk biologicznych. Marzył, aby zostać lekarzem. Tak wyszło, że swoje życie związał z nauką.
W latach 1996-2001 studiował w Międzywydziałowym Studium Biotechnologii w zakresie biotechnologii w produkcji i ochronie zdrowia zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W czerwcu 2001 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera biotechnologii, broniąc pracę magisterską na Międzywydziałowym Studium Biotechnologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tytuł pracy, której promotorem był prof. dr hab. Paweł Lipiński, brzmiał: "Wpływ tlenku azotu na wewnątrzkomórkowy metabolizm jonów żelaza".
Został uhonorowany Nagrodą Piotra Chomczyńskiego, jednego z najbardziej utytułowanych polskich badaczy
W okresie od 2001 do 2005 r. był słuchaczem studium doktoranckiego przy Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Pracę doktorską częściowo realizował podczas stypendialnych pobytów w Institut de Chimie des Substances Naturelles - CNRS w Gif–sur–Yvette i Unité 409 INSERM oraz "Génétique et Pathologie Moléculaire de l`Hématopoïèse" i Faculté Xavier Bichat w Paryżu.
W listopadzie 2005 r. otrzymał nominację doktorską nauk rolniczych w zakresie zootechniki w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu. Pracę doktorską obronił z wyróżnieniem. Tytuł pracy, której promotorem był prof. dr hab. Lech Zwierzchowski, brzmiał: "Regulacja ekspresji IRP1 (Iron Regulatory Protein 1) przez tlenek azotu w komórkach ssaków in vitro".
W latach 2003 –2006 był stypendystą International Union Against Cancer oraz NATO Collaborative Linkage Grant. W latach 2005–2006 stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji ProScientia et Vitae. W kwietniu 2006 r. został zatrudniony jako adiunkt w Zakładzie Biologii Molekularnej w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu.
W 2010 r. uhonorowany Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Publikacje naukowe z jego współautorstwem zostały wyróżnione m.in. przez Polskie Towarzystwo Genetyczne, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN oraz dyrektora IGHZ PAN. Razem z zespołem Biologii Molekularnej Żelaza, stanowiącym część Zakładu Biologii Molekularnej IGiHZ PAN w Jastrzębcu został uhonorowany Nagrodą Piotra Chomczyńskiego, jednego z najbardziej utytułowanych polskich badaczy.
W 2014 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Tytuł pracy: "Interakcja między stresem tlenowym a wewnątrzkomórkowym i ogólnoustrojowym metabolizmem żelaza u ssaków: badania z wykorzystaniem modeli zwierzęcych myszy (Mus musculus) i świni (Sus scrofa)".
Większość prac publikował w czasopismach z listy JCR o zasięgu globalnym
Od 1 grudnia 2017 r. pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. 1 kwietnia 2019 r. otrzymał stanowisko kierownika nowo utworzonego Laboratorium Hodowli Komórkowych i Inżynierii Genomu w IGiHZ PAN w Jastrzębcu. 11 października 2019 r. został zatrudniony na stanowisku profesora Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. 11 października 2020 r. rozpoczął pracę na stanowisku profesora IGiHZ PAN w Jastrzębcu.
Na dorobek naukowy profesora składa się 197 prac, w których jest współautorem. W tym miejscu należy wyróżnić 37 oryginalnych prac twórczych, 17 prac przeglądowych, pięć rozdziałów w monografiach i podręcznikach naukowych, pięć artykułów popularnonaukowych, pięć wpisów w bazie GeneBank, 38 doniesień na konferencje naukowe opublikowane w czasopismach w wydaniu ciągłym, znajdujących się w bazie JCR oraz 86 doniesień (komunikatów) na konferencje naukowe, opublikowane w materiałach konferencyjnych. Większość prac publikował w czasopismach z listy JCR o zasięgu globalnym.
Główna działalność dydaktyczna profesora polega na pracy indywidualnej ze studentami w trakcie prowadzenia prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich w IGiHZ PAN. Sprawował opiekę naukową staży 15 studentów i doktorantów, był promotorem dwóch prac licencjackich i jednej magisterskiej. Był promotorem mgr Roberta Staronia, którego obrona doktorska została wyróżniona. W dwóch przewodach doktorskich był promotorem pomocniczym. Aktywność dydaktyczna naukowca głównie z racji afiliacji ograniczała się do wykładów dla doktorantów IGiHZ PAN oraz wykładów na zaproszenie Międzywydziałowego Studium Biotechnologii SGGW oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Organizator trzech konferencji - brał udział w około 80 konferencjach i sympozjach naukowych, tak krajowych, jak i zagranicznych - na każdej prezentował wyniki swoich badań.
Zakres jego prac oscyluje w okolicach regulacji ogólnoustrojowej homeostazy metabolizmu żelaza
Podczas pracy naukowej, której początki sięgają ubiegłego stulecia, był i jest kierownikiem pięciu projektów badawczych, a w 11 kolejnych wykonawcą. Zakres tematyczny jego zainteresowań naukowych i prowadzonych badań jest szeroki, niemniej zawsze oscyluje w okolicach szeroko pojmowanej regulacji ogólnoustrojowej homeostazy metabolizmu żelaza i obejmuje następujące zagadnienia:
- molekularne podłoże odporności komórek ssaków na stres oksydacyjny i jej związek z metabolizmem żelaza;
- regulacja komórkowego metabolizmu żelaza przez tlenek azotu;
- interakcja między stresem oksydacyjnym a ogólnoustrojowym metabolizmem żelaza;
- molekularne mechanizmy absorpcji żelaza u prosiąt oraz rola hepcydyny;
- korygowanie niedokrwistości z niedoboru żelaza występującej u noworodków świni domowej w oparciu o innowacyjne procedury suplementacji tych zwierząt preparatami żelaza;
- rola transporterów miedzi w regulacji metabolizmu żelaza u myszy w różnych okresach rozwoju postnatalnego;
- molekularne podstawy interakcji między metabolizmem miedzi i żelaza;
- niedokrwistość na tle niedoboru żelaza w ciąży, u wcześniaków oraz w okresie poporodowym.
Osiągniecie stanowiło przedmiot ochrony patentowej
Jego czołowym osiągnięciem naukowym było opracowanie innowacyjnej procedury uzupełniania niedoboru żelaza u prosiąt przy użyciu dekstranu żelaza, korygującej niedokrwistość, nie wzbudzającej ekspresji hepcydyny i charakteryzującej się ograniczoną toksycznością – osiągniecie stanowiło przedmiot ochrony patentowej.
Prowadził badania z wykorzystaniem żelaza hemowego w korygowaniu niedokrwistości u nowo narodzonych prosiąt oraz wykazaniu mechanizmów absorpcji hemu w jelicie prosiąt.
Razem z prof. dr. hab. Pawłem Lipińskim podjął inicjatywę na rzecz integracji rozproszonego i nielicznego w naszym kraju środowiska naukowego, odpowiadającego za tematykę biologii żelaza.
W lipcu 2010 roku na spotkaniu założycielskim w IGiBZ PAN w Jastrzębcu powstała nieformalna grupa pod nazwą Polski Klub Biologii Żelaza. Jak dotąd spotkania naukowców zrzeszających miłośników biologii żelaza odbywały się w Krakowie, Jastrzębcu i Gdańsku. Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Biologii Żelaza "Polish Iron Club".
Jak opowiadał nam w kwietniu ubiegłego roku pracę naukową z życiem prywatnym łączy bez problemu, chociaż kiedy dzieci były mniejsze, było ciężko. Dużo obowiązków spływało wówczas na barki jego żony, ale dzisiaj wszystko jest już poukładane.
Jest w dobrej formie i świetnie się czuję, co jest efektem gry w piłkę nożną z Old Boy Wilgi Garwolin w każdy piątek. Sprawia mu to ogromną przyjemność. Lubi jeździć na rowerze, biega, no i ma swój ogródek pod folią.
Główne źródła: "Rafał Radosław Starzyński, dr hab.", Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, igbzpan.pl; archiwum "Nowego Głosu Garwolina"
fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezydent.pl, archiwum prywatne Rafał Starzyński
Komentarze (0)