reklama

Zdzisław Maszkiewicz - działacz "Solidarności", senator. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla osób represjonowanych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zrzut ekranu/youtube.com

Zdzisław Maszkiewicz - działacz "Solidarności", senator. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował pomoc dla osób represjonowanych - Zdjęcie główne

foto zrzut ekranu/youtube.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaWe wrześniu 1980 r. podjął działalność w "Solidarności". W czasach głębokiej komuny zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB, MO i WSW. W latach 90. sprawował mandat senatora III RP.
reklama

Zdzisław Maszkiewicz przyszedł na świat 28 listopada 1950 r. w Garwolinie. W swoim rodzinnym mieście pobierał nauki w szkole podstawowej oraz liceum ogólnokształcącym.

    W 1973 r. ukończył Pomaturalne Studium Zawodowe w Dęblinie ze specjalnością elektronika ogólna. Z wykształcenia jest technikiem elektronikiem. W latach 1969-1973 był zatrudniony jako pracownik w Lotniczych Zakładach Remontowych numer 3 w Dęblinie jako praktykant zawodu. W okresie od 1973 do 1984 r. pracował w Zakładach Tworzyw Sztucznych "Pronit" w Pionkach. Od 1984 do 1990 r. pracownik Zakładu Doświadczalnego "Chemimetal" w tychże Pionkach.

W 1990 r. został reprezentantem na kolejne Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Radomska

    We wrześniu 1980 r. podjął działalność w "Solidarności". Był współtwórcą struktur największej polskiej organizacji społecznej w "Polcorfamie", stanowiącym zakład "Pronitu". Po wybuchu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. współorganizował pomoc dla osób represjonowanych. Był współpracownikiem oraz korespondentem podziemnego pisma "Barykada", stanowiącego biuletyn Ruchu Oporu NSZZ "Solidarność" w Pionkach. 

reklama

    Kilkukrotnie zatrzymywany oraz przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, Milicję Obywatelską oraz Wojskową Służbę Wewnętrzną. Permanentnie był poddawany rewizjom - i w zakładzie pracy, i w domu.

    W 1989 r. został współtwórcą Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Pionkach. W latach 1989-1991 przedstawiciel Pionek w Komitecie Obywatelskim "Solidarność" Ziemi Radomskiej. Od 1989 r. przewodniczący Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej "Solidarność" w Pionkach.

    Przewodniczył Komisji Wydziałowej w "Polcorfamie". Był członkiem Komitetu Zakładowego w "Pronicie". W latach 1989-1990 wiceprzewodniczący Komitetu Zakładowego w "Chemimetalu". W 1990 r. został reprezentantem na kolejne Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Radomska.

reklama

    Od 1990 r. pracował w Biurze Pracy w Radomiu. W tożsamym okresie organizował rejonowe Biuro Pracy w Pionkach. Działał na polu aktywności społeczności lokalnej w ramach Komitetu Inicjatyw Lokalnych w Pionkach.

Sprawował mandat senatora IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej "Solidarność" z ówczesnego województwa radomskiego

    W okresie od 1992 do 1995 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Radomska NSZZ "Solidarność". W 1995 r. objął przewodnictwo ww. regionu, przy czym obowiązki te sprawował przez trzy kolejne kadencje. Był reprezentantem na Krajowym Zjeździe Delegatów, członkiem Komisji Krajowej - zasiadał w Zespole ds. Walki z Bezrobociem, kierowanym przez Jacka Smagowicza. W 1996 r. wstąpił do Akcji Katolickiej. W latach 1996-2002 przewodniczył Regionalnemu Oddziałowi Akacji Wyborczej "Solidarność" Ziemi Radomskiej.

reklama

    W okresie od 1997 do 2001 r. sprawował mandat senatora IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej "Solidarność" z ówczesnego województwa radomskiego. Był członkiem senackich komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu. Należał do Klubu Senatorskiego Akcji Wyborczej "Solidarność". W latach 2001 i 2005 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję do izby wyższej polskiego parlamentu. 

    W 1998 r. zasilił szeregi Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Radomiu. Od roku 2002 należał do Naczelnej Rady Zatrudnienia.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności

    W 1993 r. został współzałożycielem, a następnie działaczem Fundacji "Pomocna Dłoń" w Pionkach, której celem stała się pomoc bezrobotnym i ich rodzinom. Od 2002 r. należał do Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego na Mazowszu. Pracował jako członek Zespołu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do spraw Walki z Bezrobociem.

reklama

    29 czerwca 2023 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyło się XXXIII Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Radomska NSZZ "Solidarność". Na przewodniczącego ZR na kadencję 2023–2028 ponownie wybrano Zdzisława Maszkiewicza.

    W uznaniu zasług na polu zawodowym i społecznym pochodzący z Garwolina działacz został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, stanowiącym odznaczenie nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 2/2017. To ostatnie jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Ludzie ci nie występowali z bronią w ręku, niemniej są docenieni odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości rodem z II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o niezawisły kraj, którego symbolem stał się rok 1918.

Główne źródła: 

    - "Zdzisław Maszkiewicz", Encyklopedia Solidarności, web.archive.org; 

    - "Biogramy. Maszkiewicz Zdzisław",  Mirosława Łątkowska, Adam Borowski, 

Encyklopedia Solidarności, encysol.pl; 

    - "Krzyż Wolności i Solidarności. Lista Osób Odznaczonych. Zdzisław Maszkiewicz", Instytut Pamięci Narodowej, odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl; 

    - Zdzisław Maszkiewicz. Senator z byłego województwa radomskiego. Kandydat Komitetu Wyborczego. Akcja Wyborcza Solidarność", Senat, ww2.senat.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo