Tegoroczne uroczystości upamiętniające ofiary bestialskiej zbrodni odbywały się 23 i 28 lutego. W niedzielę 23 lutego o godzinie 13:00 w kościele parafialnym w Łaskarzewie odbyła się uroczysta msza święta, transmitowana na żywo w TVP Polonia. Podczas mszy mieszkańcy i goście modlili się wspólnie w intencji 108 zamordowanych, w tym 45 niewinnych dzieci, których życie zostało brutalnie przerwane.
Zbrodnia ta wpisuje się w najciemniejsze karty historii gminy Łaskarzew i jest przypomnieniem o cierpieniu ludności cywilnej w czasach II wojny światowej. Po mszy odbył się wzruszający koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Camerata, który w piękny sposób oddał hołd ofiarom. Ich pieśni niosły ze sobą przesłanie jedności, pamięci i miłości do ojczyzny.
Druga część obchodów obyła się w piątek ️28 lutego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 pod pomnikiem w Wanatach, gdzie delegacje złożyły kwiaty w hołdzie ofiarom. Odbył się również Apel Poległych oraz salwa honorowa. Następnie w szkole podstawowej w Dąbrowie uczniowie zaprezentowali występ artystyczny poświęcony wydarzeniom z 28 lutego 1944 roku.
Zbrodnia w Wanatach, w wyniku której Niemcy zamordowali 108 mieszkańców, w tym 35 kobiet i 45 dzieci do 15. roku życia, była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii gminy Łaskarzew i jedną z najcięższych zbrodni na ludności cywilnej mazowsza podczas II wojny światowej. Wanaty w gminie Łaskarzew zostały spacyfikowane z polecenia niemieckiego starosty garwolińskiego, Karla Freudenthala. 28 lutego 1944 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej spalili wieś i zamordowali 108 jej mieszkańców – w tym 35 kobiet i 47 dzieci. Zbrodni dokonano w odwecie za śmierć kilku niemieckich żandarmów, zabitych w potyczce z polskimi partyzantami.
Komentarze (0)