reklama

Dębczyna Dewajtis - na terenie Nadleśnictwa Garwolin powstaje nowy rezerwat

Opublikowano:
Autor:

Dębczyna Dewajtis - na terenie Nadleśnictwa Garwolin powstaje nowy rezerwat - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiegoW ramach inicjatywy 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych na terenie Nadleśnictwa Garwolin powstaje nowy rezerwat, który obejmie ochroną cenny obszar źródliskowy z licznie występującymi gatunkami chronionymi
reklama

Trwają prace zmierzające do powołania kolejnych nowych rezerwatów przyrody na terenie województwa mazowieckiego. Rezerwat Dębczyna Dewajtis (37,25 ha) powstanie w powiecie garwolińskim, gminie Łaskarzew. Nazwa rezerwatu przyrody pochodzi od tradycyjnej nazwy uroczyska leśnego „Dębczyna”. Nawiązuje także do powieści Marii Rodziewiczówny, w której nazwano tak wiekowy, pomnikowy dąb (w rezerwacie jest ich kilka). Była ona właścicielką pobliskiego folwarku, gdzie mieszkała w latach 1912 – 1918.

To teren zróżnicowany pod względem wilgotności, co warunkuje obecność trzech różniących się między sobą typów drzewostanów: grądu, boru mieszanego i olsu porzeczkowego.

W górnej warstwie grądu dominuje dąb szypułkowy z domieszką lipy drobnolistnej, jesionu, brzozy, olszy czarnej i klonu zwyczajnego. Niższa warstwa drzewostanu zdominowana jest przez grab zwyczajny. W runie wiosną mienią się kolorami: zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, fiołek leśny, kokoryczka wonna, ziarnopłon wiosenny, złoć żółta, miodunka ćma. Występują tu także takie gatunki, jak podagrycznik pospolity, perłówka zwisła, gajowiec żółty, kokoryczka wielkokwiatowa, gwiazdnica wielkokwiatowa, przytulia wonna, szczawik zajęczy, konwalijka dwulistna i narecznica krótkoostna.

reklama

Z kolei w borze rośnie sosna zwyczajna z domieszką brzozy brodawkowatej i dębów: szypułkowego oraz bezszypułkowego. W niższych warstwach drzewostanu występują: grab, lipa, klon i dąb czerwony. W runie dominuje borówka czernica oraz towarzysząca jej borówka brusznica oraz orlica pospolita, siódmaczek leśny, konwalijka dwulistna, kosmatka owłosiona. W warstwie mszystej najliczniej występuje rokitnik pospolity, gajnik lśniący, miejscami bielistka siwa.

Ols porzeczkowy tworzy olsza czarna z niewielkim udziałem brzozy brodawkowatej, topoli osiki i dębu szypułkowego. W podszycie można obserwować takie gatunki, jak kruszyna pospolita, jarząb pospolity, czeremcha zwyczajna oraz olsza czarna. W runie występująturzyca długokłosa, karbieniec pospolity, kosaciec żółty, turzyca błotna, knieć błotna. W warstwie mszystej: torfowiec błotny, płożomerzyk pokrewny oraz inne gatunki mchów.

reklama

Wartością przyrodniczą planowanego rezerwatu są także liczne wysięki i źródliska w skarpach doliny cieku bez nazwy, który odwadnia obszar rezerwatu.

Spośród chronionych gatunków roślin odnotowano występowanie widłaka jałowcowategobagna zwyczajnegotorfowca błotnego oraz kukułki Fuchsa.

Obszar projektowanego rezerwatu przyrody stanowi miejsce bytowania i rozrodu kilkudziesięciu gatunków ptaków, w tym gatunków takich jak: wilga, dzięcioł czarny, myszołów zwyczajny oraz bielik. Ssaki reprezentują: sarna, lis, dzik, łoś, kuna leśna, bóbr europejski.

Jest to miejsce narażone na presję społeczeństwa. Szczególnie w dniach wolnych od pracy, teren odwiedzany jest przez ludność miejscową a także przyjezdną. Wiąże się to z zaśmiecaniem terenu, niszczeniem szaty roślinnej, a także płoszenie zwierząt, w tym bielika, który w niedalekiej odległości od granic rezerwatu ma swoje gniazdo.

reklama

źródło: gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo