Tradycja Mikołajek ma swoje korzenie już w Średniowieczu. Dzieci już wtedy dostawały prezenty od osób przebranych za świętego Mikołaja. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy.
W naszym kraju Święty Mikołaj kojarzony jest najczęściej z uśmiechniętym, pulchnym staruszkiem w czerwonej czapce i stroju z przewieszonym przez ramię workiem. Według legend, Mikołaj zamieszkuje Laponię lub biegun północny, skąd co roku wyrusza na cały świat, by obdarować dzieci prezentami.
Św. Mikołaj przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Choć pochodził z terenów dzisiejszej Turcji, największe jego sanktuarium znajduje się obecnie we włoskim Bari. Jest czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Mikołaj w baśniową postać zaczął zmieniać się na przełomie XIX i XX wieku.
Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, umieszcza się dzieciom prezenty w buciku, w dużej skarpecie lub podkłada się je pod poduszkę. W wielu szkołach panuje zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem "swojego mikołajka" czy "swojej mikołajki" (czyli osoby, którą się obdaruje).
Komentarze (0)