Na profilu Nadleśnictwa Garwolin regularnie pojawiają się bardzo ciekawe informacje ze świata roślin i zwierząt. Jedną znich jest ta o zwiastującym wiosnę krzewie o nazwie wawrzynek wilczełyko, który jest bardzo silnie trującą rośliną.
"W ostatnich latach regularnie pierwsze kwitnące wawrzynki obserwujemy już w styczniu. Warto wspomnieć, że cała roślina jest silnie trująca. Zjedzenie nawet 1-2 owoców przez dziecko może spowodować jego śmierć. W Polsce krzew ten podlega ochronie częściowej." - czytamy na Facebooku nadleśnictwa.
Krzew w Polsce jest rośliną rzadką. Wstępuje w cienistych lasach liściastych i mieszanych oraz zaroślach w całym kraju. Preferuje gleby świeże i zasadowe, szczególnie wapienie. Rośnie na niżu i w górach.
Owoce wawrzynka są zjadane przez 10 gatunków ptaków, m.in. dzwoniec zwyczajny, jarząbek zwyczajny, grubodziób zwyczajny, piegża. Bogate w nektar kwiaty dostarczają wczesną wiosną także pokarmu pszczołom i motylom dziennym.
Własności trujące
Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10–12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1–2 owoce mogą być śmiertelne. Owoce i liście zawierają trujące diterpenoidy dafninę i mezereinę. Pierwszymi objawami zatrucia jest pieczenie i drętwienie ust, puchnięcie warg, krtani i twarzy, ślinotok, chrypka oraz trudności w połykaniu. Potem pojawiają się silne bóle brzucha i głowy, odurzenie, skurcze, wymioty i krwawe biegunki. Śmierć występuje wskutek zatrzymania krążenia (zapaść).
Roślina działa szkodliwie również na skórę i błony śluzowe; już sam kontakt z nią, bez doustnego spożycia, może powodować zaczerwienienie i obrzęki oraz pojawienie się pęcherzy na skórze.
fot. Jakub Błędowski
Komentarze (0)