KurierGarwoliński.pl

Kiermasz Lemar

Garwolin Sport

Małgorzata Grzegrzółka wyróżniona tytułem Mazowieckiej Lady D

Dodano:
garwolin - Małgorzata Grzegrzółka wyróżniona tytułem Mazowieckiej Lady D

Sześć kobiet z Mazowsza (w tym Małgorzata Grzegrzółka z Garwolina) otrzymało tytuł “Mazowieckiej Lady D”. To wyróżnienie w konkursie skierowanym głównie do kobiet z niepełnosprawnościami, ale też tych, które na co dzień angażują się w sprawy osób niepełnosprawnych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 5 grudnia w Warszawie.

Na zdjęciu od lewej: burmistrz miasta Garwolina Marzena Świeczak, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Osób Niepełnosprawnych „Sportowa” w Garwolinie Elżbieta Grzegrzółka – osoby obecne na dzisiejszej uroczystości. Na miniaturce Małgorzata Grzegrzółka.

zdjęcia: http://mcps.com.pl/i i FB Małgorzata Grzegrzółka


W tym roku Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej uruchomiło po raz pierwszy mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Był to konkurs zainicjowany w 2002 r. w Katowicach przez Marka Plurę – senatora X kadencji, polskiego polityka, psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Przyznawany tytuł honorowy „Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) otrzymują aktywne w różnych sferach życia kobiety z niepełnosprawnościami.

Nazwa oraz patron pozostały za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek przeniesiony na grunt Mazowsza. Zachowane zostały również kategorie, w których można zdobyć nagrody: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start (kategoria przeznaczona dla młodszych pań). Mazowiecką edycję wyróżnia poza zasięgiem dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością. – Chcemy też doceniać kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością – wyjaśniała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

REKLAMA:


– Jest wiele konkursów stworzonych z myślą o kobietach – by doceniać ich aktywność. Ten ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługuje na docenienie i może stać się inspiracją dla innych, dla wszystkich czujących niemoc – mówiła Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Liczymy też na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny Mazowsza.

Podczas uroczystości w Galerii „Apteka Sztuki” uhonorowanych zostało sześć kobiet w kategoriach: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe, dobry start i przyjaciółka niepełnosprawnych.

Kategoria dobry start
wyróżnia kobiety młode, na początku kariery. Jej laureatką została Małgorzata Grzegrzółka – 21-letnia sportsmenka, która urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Jest studentką filologii angielskiej w Siedlcach, a na co dzień trenuje pod okiem trenera Wojciecha Mianowskiego w UKS Delfin Garwolin. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. W 2016 r. została Mistrzynią Polski w grupie S8 oraz najlepszą zawodniczką w klasyfikacji generalnej kobiet w kategorii wiekowej do lat 18 i złotą medalistką na dystansie 50 m stylem motylkowym. Pobiła 4 rekordy życiowe na dystansach: 50 m motylkowym, 50 m grzbietowym, 50 m stylem dowolnym oraz 200 m zmiennym. Jest jedną z czterech zawodniczek na świecie, które pływają na zawodach 800 m stylem dowolnym. W 2018 r. zdobyła brązowy medal na 100 m stylem motylkowym podczas Światowych Zawodów Parapływackich Osób Niepełnosprawnych w Hiszpanii. Jej aktywność sportowa jest nie tylko promocją Garwolina i całego Mazowsza, ale też świetnym przyczynkiem do zmiany sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami.


Źródło: http://mcps.com.pl

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.