Ciekawe tematy z Garwolina

Najlepszy projekt Skweru Solidarności

Dodano:
garwolin - Najlepszy projekt Skweru Solidarności

Skwer Solidarności prawdziwym centrum miasta, przestrzenią, gdzie życie codzienne mieszkańców styka się z historią – to możliwe! Na początku września tego roku Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji skweru Solidarności. Dziś znamy zwycięzcę.

Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym i ekonomicznym. Spośród 5 prac, które wpłynęły do Urzędu, komisja konkursowa dokonała oceny i wybrała zwycięzcę.

Pierwsze miejsce przyznane zostało dla zespołu autorskiego (o numerze identyfikacyjnym 170009) w składzie: Adam Krzysztofiak i Szymon Wajda z Wrocławia.

Twórcy dokonali wnikliwej analizy historycznej skweru. Dostrzegli, że duże znaczenie dla analizowanej przestrzeni ma przede wszystkim bezpośrednie sąsiedztwo z terenem (dawniej placem) kościoła pw. Przemienienia Pańskiego jak i z samym obiektem kościoła, który stanowi tzw landmark – dominantę analizowanego obszaru. Z tego też względu główną ideą projektowanego obszaru było wprowadzenie reprezentacyjnego ciągu pieszego znajdującego się w osi widokowej kościoła. Jest to jedyna oś, która otwiera bezpośredni widok na kościół z ul. Kościuszki. Uznano, że zabieg ten podniesie rangę i charakter obszaru stanowiącego centrum miasta i nada mu reprezentacyjny charakter.

REKLAMA:


Zaproponowano również podzielenie terenu na strefy: reprezentacyjny ciąg pieszy wzdłuż ul. Kościuszki, ciąg osi widokowej kościoła, centrum skweru z kawiarnią i fontanną.

Komisja doceniła nagrodzony projekt za ciekawy pomysł, wpisujący się w otoczenie i miejsce. Autorzy zaproponowali czytelną funkcję skweru: dobre połączenie funkcji komunikacyjnej z rekreacyjną i reprezentacyjną, a także dostosowali kolorystykę skweru nawiązującą do kolorystyki znajdującej się w sąsiedztwie kolegiaty. Zgodnie z zasadami konkursu laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 7 000 zł brutto.

Drugą nagrodę w wysokości 3 000 zł brutto przyznano pracy o numerze identyfikacyjnym 138247 wykonanej przez zespół w składzie: Michał Starzyk, Izabela Matuszkowicz i Aleksandra Żakz Rudy Śląskiej.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

obserwator (, #IP 0621a79b90) Odpowiedz

Piękny. pomysł.

bedok anty pis (, #IP 3e4b356ba8) Odpowiedz

to miejsce az sie prosi o swój remont i przepiekna aranzacje nareszcie ktos pomyslał o tym zeby zrobić na tym placu kawiarnie z prawdziwego zdarzenia

Kawiarenka (, #IP 4dd66fe511) Odpowiedz

Znającc życe to tam bedzie buda dla kwiaciarki....

Żenujące (, #IP 0621a79b90) Odpowiedz

Co by sie nie robiło tym ludziom nie pasuje.

nowy skwerek (, #IP 08db38eb54) Odpowiedz

Jak mają tam leżeć liście i srać gawrony jak to teraz ma miejsce to już lepiej tam nic nie zmieniajcie.