KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Kolejny etap odmrażania gospodarki z zabawnymi obostrzeniami

Dodano:
garwolin - Kolejny etap odmrażania gospodarki z zabawnymi obostrzeniami

Już od 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwość bezpośrednich konsultacji z nauczycielami. Nie mogłem się powstrzymać i w nawiasie dodałem moje komentarze do tego steku bzdur.

Premier podkreślił, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu rząd uważnie analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.

- Rząd wspiera przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa
- mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał „powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie i stosowanie środków do dezynfekcji”

Od 18 maja:
Mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
Zasady bezpieczeństwa w salonach urody:
    • obowiązek zasłaniania ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala, (jeżeli zabieg na to nie pozwala to można odsłonić, ale wtedy zagrożenie będzie śmiertelne)
    • używanie ręczników jednorazowych gdy jest to możliwe, (jeżeli jest niemożliwe to trzeba się liczyć ze śmiertelnym zagrożeniem)
    • zapisy telefoniczne lub on-line (bo jak ktoś przyjdzie osobiście tak jak do Biedronki to wszyscy umrą.)

Mogą działać restauracje, kawiarnie i bary
 Zasady bezpieczeństwa w gastronomii:
    • limit osób w lokalu 1 osoba na 4m2, (Jeżeli będą dwie, to już po nas. Jest pewne rozwiązanie: Można na przykład usiąść w lokalu, a żonę zostawić w ogródku. Porozumiewać się można poprzez SMS-y lub telefoniczną rozmowę głosową)
    • dezynfekcja stolika po każdym kliencie, (bez komentarza)
    • zachowanie dwóch metrów odległości między stolikami, (półtora metra byłoby niebezpieczne)
    • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego (Mam nadzieje, że premier pokaże jak się chodzi w maseczce 8 godzin w kuchni gdzie jest 50 stopni. Fajnie by było również, gdyby popracował tak 8 godzin jako kelner)

 Limit pasażerów w środkach transportu publicznego wyniesie:
    • tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie), (czyli inaczej niż w lokalu gastronomicznym, gdzie może wejść tylko jedna osoba na 4m2, w tym przypadku nikt nie umrze)
    • lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). (A co będzie, kiedy przy wyliczeniach nam wyjdą miejsca po przecinku? Wtedy zamiast dorosłego dziecko lub pół człowieka? Albo chociaż psa...).

Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie:
    • maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).  (A co będzie, kiedy jeden piłkarz otrze się o innego piłkarza? Czy można robić wślizgi Panie Premierze?)

Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze:
    • stadionach,
    • boiskach,
    • skoczniach,
    • torach,
    • orlikach.

REKLAMA:


Umożliwienie organizacji zajęć w obiektach zamkniętych

W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
    • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
    • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
    • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
    • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2). (bez komentarza)

Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
W świecie kultury możliwa będzie m.in.:
    • działalność kin plenerowych, w tym samochodowych, (bo kina zamknięte stanowią śmiertelne zagrożenie)
    • wznowienie pracy na planach filmowych, (OK, ale ile osób może wejść na plan przy scenach batalistycznych?)
    • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
    • wznowienie prób i ćwiczeń, (do trzech powyższych punktów też by się przydały pytania o ilość osób)
    • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Od 25 maja:
    •  Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
    •  Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. „Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł - w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych - wiele zależy od nas” – podkreślił.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom za dotychczasowe starania i przestawienie się nauczanie zdalne. Omówił też łagodzenie kolejnych obostrzeń w edukacji. „18 maja będzie możliwe odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Możliwy będzie też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych”.

źródło: gov.pl


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Obostrzenia (, #IP 6d3a929899) Odpowiedz

WAŻNE!!! Za dwa tygodnie wchodzi ustawa NAKAZU noszenia wiadra na głowie. Jak potwierdzają badania WHO, wiadra, szczególnie 20 litrowe, posiadają skuteczność, zatrzymywania wirusów w granicach 94%-96%. Rząd zlecił już produkcje Chińczykom. Pierwszy rzut ok. 1200 kontenerów. Atestowane wiadra dostępne tylko na rząd-ło.pl Przewidywana cena, dzieci 70zł, osoby dorosłe 90zł, w tym emeryci 120zł za sztukę. W przeprowadzonej sondzie ulicznej aż 85% Polaków popiera działania rządu. Niedostosowanie się do nowych przepisów, grozić będzie 3 letnim więźniem w zawieszeniu

Obostrzenia (, #IP 6d3a929899) Odpowiedz

Już widze policmajstrów z metrówkami mierzącymi odległości.Ale największy debilizm to maseczki u rowerzystów,głupi to kupi, mądry olewa debilne rygory na zasadzie głupi wymyślił ale głupszt jest ten co to akceptuje.Jezdze rowerem bez maski i mogą mi skoczyć na pukiel, jak co to mam astme.

komentarze jak najbardziej słuszne. (, #IP 277a028fd7) Odpowiedz

Po raz kolejny mamy do czynienia z bublem prawnym, którego nie da się zrozumieć... Tego typu komentarze to super sprawa.

Własne komentarze (, #IP 5853ffce91) Odpowiedz

Tak. Ten pan redaktor ostatnio cały czas pisząc artykuły dosadnie wypowiada swoje osobiste poglądy.

Własne uwagi (, #IP a6fe01df13) Odpowiedz

To jest portal informacyjny, własne uwagi w artykule są niepotrzebne.

(, #IP 326179bc76) Odpowiedz

Redakcja ma prawo do własnego komentarza, zwłaszcza gdy przedstawiane zagadnienie jest trudne do logicznego wytłumaczenia.

mieszkaniec (, #IP f75322d55b) Odpowiedz

A ja uważam,ze słuszna uwaga.

Marley (, #IP 5e26bbffbd) Odpowiedz

Właśnie bardzo są potrzebne takie komentarze, bo stado baranów gotowych nastąpić się zadem do postrzyżyn jest niewyobrażalnie wręcz bezbrzeżne. Wystarczy spojrzeć na rzesze złamanych ludzi w maseczkach. A najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mowa o Narodzie, który wyzwolił się spod zaborów, nie ugiął karku przed szwabami, ruskimi i ich namiestnikami. Teraz wnuki i prawnuki tych dzielnych ludzi bezrefleksyjnie wykonują choćby najbardziej durne polecenia ryżego judasza. Tak jak daleko mi od mazgajstwa ala Szymon Ch. tak codziennie wyć mi się chce do księżyca jak na to wszystko patrzę. Prawie same zdalnie sterowane kukiełki.

ryży (, #IP cfb8703f47) Odpowiedz

Od kiedy Kaczyński jest rudy

Anna (, #IP f6a2455012) Odpowiedz

a moze mowa nie o Kaczynskiem a Ministrze zdrowia?