KurierGarwoliński.pl

Kiermasz Lemar

Wiadomości z Garwolina

Zgon 72-latka. Lakoniczny komunikat Sanepidu

Dodano:
garwolin - Zgon 72-latka. Lakoniczny komunikat Sanepidu

Garwoliński Sanepid we wczorajszym komunikacie poinformował, że 72-letni mężczyzna zmarł z powodu COVID. Wiele pytań w tej sprawie pozostaje bez odpowiedzi.Tak wczoraj garwoliński Sanepid poinformował o śmierci 72-latka.
ZGON:

Na podstawie dokumentacji (ZLK-5), która wpłynęła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie, na dzień sporządzenia raportu odnotowano następujący zgon:
(1) Mężczyzna (lat 72), hospitalizacja; choroby współistniejące
Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że data wykazania zgonów w raporcie przedstawiającym sytuację epidemiologiczną nie jest równoważna z datą śmierci wykazanej osoby
.”

W związku z zaistniałą sytuacją wysłałem pytania do Sanepidu. Poniżej treść pytań:
„Kiedy 72 - latek trafił do szpitala i co było tego przyczyną?
Jakie miał wykonane badania?
Jakie miał choroby współistniejące?
Czy miał wykonany test na koronawirusa? Jeżeli tak to jaki?
Czy była wykonana sekcja zwłok tego człowieka?
Czy bezpośrednią przyczyną śmierci był koronawirus? Z tego co wiem lekarze rozróżniają przyczyny: bezpośrednią, wtórną i wyjściową.”


Poniżej odpowiedź od Sanepidu:


„Zakres podawanych informacji w publikowanych na stronie internetowej PSSE w Garwolinie komunikatach wraz ze sposobem ich przekazywania został opracowany przez Rzecznika prasowego Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w porozumieniu z Rzecznikiem prasowym Wojewody Mazowieckiego. Dotyczy to także informacji o zgonach związanych z COVID-19. Wszystkie informacje, których mogliśmy udzielić w przypadku pierwszego, związanego z COVID-19 zgonu w powiecie garwolińskim, zostały podane w komunikacie z 08.07.2020 r. Odpowiedzi na Pana szczegółowe, dotyczące zgonu pytania, wykraczałyby poza dopuszczalny obowiązujący zakres udzielanych informacji.

Staramy się szanować prywatność osób chorych i ich bliskich i nie przekazujemy do publicznej wiadomości szczegółowych danych mogących identyfikować dany przypadek w gminie czy miejscowości. Szczegółowe dane i informacje na temat prowadzonego w stosunku do wszystkich osób chorych i zmarłych wynikającego z procedur postępowania, są w posiadaniu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie, objęte są poufnością i będą wykorzystane w celach służbowych, zgodnie z kompetencjami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Mając to na uwadze, proszę o zrozumienie i zaakceptowanie powyższych wyjaśnień.„


Sanepid zasłania się tym, że nie może udzielić informacji, które pomogłyby zidentyfikować zmarłego. Na co najmniej trzy ostatnie pytania MPWIS i PSSE w Garwolinie powinni odpowiedzieć. Nie byłoby to ujawnienie szczegółowych informacji o zmarłym, a odpowiedzi na te pytania rozwiewałyby szereg wątpliwości. Co by było złego w odpowiedzi na pytanie: Czy i jaki test na koronawirusa miał wykonany ten mężczyzna? Co byłoby złego w odpowiedzi na pytanie: Czy została wykonana sekcja zwłok?

Z punktu widzenia opinii publicznej, ważna wydaje się też odpowiedź na pytanie: O jakich chorobach współistniejącej pisze Sanepid?

REKLAMA:


Z informacji, jakie przekazuje mediom rzeczniczka Państwowego Zakładu Higieny Anna Dela wynika, że pacjent, którego kwalifikuje się do zgonów na COVID nie musi mieć nawet wykonanego testu na koronawirusa, wystarczy, że ma objawy COVID, a wszystkie objawy COVID mogą pojawiać się również w przypadku grypy, czy innych chorób. Dla przykładu - duszności zdarzają się też w grypie.


https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-czy-statystyki-dotyczace-smiertelnosci-moga-byc-zanizone

Również wytyczne PZH odnośnie kodowania zgonów na COVID wydają sie niejasne.
https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/04/wytyczne-do-karty-zgonu-01.04.2020-1.pdf

Po co podawać do publicznej wiadomości komunikaty, które tak niewiele nam mówią?
Statystyki zgonów w Polsce są bardzo smutne. Za każdym razem śmierć jest wielką tragedią dla rodzin. W Polsce na zapalenie płuc umiera co roku 12 tysięcy osób, na gruźlicę  tysiąc osób, a na sepsę 25 tysięcy osób. Podawanie do publicznej wiadomości wyłącznie informacji o zgonach na COVID i to tak niepełnych, może powodować panikę wśród społeczeństwa, czy nawet stany depresyjne.

W związku z tym, że Sanepid podaje w swoich codziennych komunikatach prawie wyłącznie informacje o koronawirusie i nie podaje informacji o zgonach na inne choroby zakaźne, skierowałem pytania do PSSE. Zapytałem dlaczego Sanepid nie informuje mieszkańców powiatu garwolińskiego o występujących na terenie powiatu chorobach.

Poniżej odpowiedź jaką otrzymałem od Sanepidu:
„W ramach swoich ustawowych obowiązków wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie prowadzi działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska. Posiada tym samym wiedzę na temat innych niż COVID-19 chorób, które zgłaszane są przez lekarzy zgodnie z ustawą o  zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Informacje i dane statystyczne dotyczące innych jednostek chorobowych, w tym innych chorób zakaźnych, znajdują się na stronie np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. „

Oceńcie Państwo sami.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 68818cd2ad) Odpowiedz

To ja zataję jak będę miał objawy ....

Marley (, #IP 5504dc5a91) Odpowiedz

Redaktorze, w tej materii popieram pełną i niezasłoniętą gębą. Presja ma sens. A wyznawcy srandemii - bezmózgie lemingi i nadgorliwi ormowcy - choć nigdy tego głośno nie przyznają, to w przyszłości, kiedy powychodzą szydła z worka, będą musieli patrzeć w lustro i przyznać się przed samymi sobą, że są idiotami.

Nicola (, #IP ed3014b80a) Odpowiedz

Tako rzecze PAD. Nigdy się nie szczepić, na żadne choroby, szczepienia to zło i autyzm oraz zatrucie rtęcią. ręce precz od naszych dzieci.

Marley (, #IP 5504dc5a91) Odpowiedz

Dopowiadasz sobie jakieś pierdoły byleby pasowały do twojej wizji świata. Akurat trafiłaś jak kulą w płot, bo na grypę szczepię się co roku. Poza tym i artykuł i mój komentarz był nie o tym, ale tu już się kłania czytanie ze zrozumieniem - wyższy poziom wiedzy tajemnej.

Oceniam (, #IP cb6dc9dbf0) Odpowiedz

A czy od tych odpowiedzi na Pana pytanie będzie nam się żyło lepiej? Bezpieczniej? Zmarł człowiek, wyrazy współczucia dla rodziny, a informacje o tym co było przyczyną śmierci zostawmy zainteresowanym. Czy dla wszystkich pozostałych zgonów np. z ostatnich kilku dni też Pan zadaje takie pytania? A może ktoś zmarł powiedzmy naturalnie i przechodził wirusa bezobjawowo? Proponuje się lepiej zając tematyką, żeby zarażeń było mniej - bo tu wiele do życzenia pozstaje.

A tak BTW (, #IP c3e3357ec9) Odpowiedz

To Pan/Pani ma poważne problemy ze zrozumieniem tekstu: To właśnie ja pytam: Dlaczego Sanepid podaje informacje o zgonach na tę konkretną chorobą i nie zajmuje się informowaniem społeczeństwa o innych chorobach? Jeżeli ktoś wprowadza zamieszanie, to właśnie Sanepid i Ministerstwo Zdrowia swoimi lakonicznymi komunikatami. Nie wiemy kto zmarł na wirusa, a kto zmarł z wirusem. Podawanie komunikatów dla każdego zgonu wpisanego na COVID, bez konkretnej wiedzy, czyli: jak pacjent był leczony, w jaki sposób był zdiagnozowany, na jakie choroby cierpiał, czy została przeprowadzona sekcja zwłok, wprowadza chaos. Komu zależy na straszeniu społeczeństwa? AS

BTW (, #IP cb6dc9dbf0) Odpowiedz

Nie mam problemów ze zrozumienie artykułu. Wina całej tej absurdalnej sytuacji jesteśmy winni poniekąd wszyscy, którzy to się pasjonują ile to zachorowań, ile to zgonów itd. Już od dawna ta cała akcja z corono śmierdzi na odległość. Przestańmy w końcu tylko tym żyć ...

Wypowiedź prezydenta Dudy (, #IP c3e3357ec9) Odpowiedz

Komentarze jak ten powyżej, tylko mnie utwierdzają w przekonaniu, że trzeba zbadać sprawę. Skoro Sanepid zamierza informować o każdym zgonie wpisanym jako zgon na COVID, to chyba sytuacja jest nadzwyczajna i należy zadawać pytania i badać sprawę... A co do zarażeń... PAD: Przeciwko grypie się nie szczepiłem i nie mam zamiaru. Uważam, że jak zachoruję, to najwyżej będę chory. Natomiast dla mnie koronawirus to jest taki rodzaj grypy, przynajmniej ja to tak rozumiem, tylko po prostu bardziej groźnej http://300polityka.pl/live/2020/07/09/pad-przeciwko-grypie-sie-nie-szczepilem-i-nie-mam-zamiaru-uwazam-ze-jak-zachoruje-to-najwyzej-bede-chory-natomiast-dla-mnie-koronawirus-to-jest-taki-rodzaj-grypy-przynajmniej-ja-to-tak-rozumiem/ · Drodzy Państwo....nie ma się czego bać!... Już widzę, tutaj, większość osób jest bez maseczek, bo rzeczywiście cała ta choroba, na szczęście, została zwalczona, jest pod kontrolą, jest tak jak inne... https://www.facebook.com/ralphandersonautor/videos/1654370984726520/