Wiadomości z Garwolina

Wózki widłowe spalinowe - najważniejsze informacje

Dodano:
garwolin - Wózki widłowe spalinowe - najważniejsze informacje

Zapewne nieraz widziałeś w swoim życiu wózek widłowy spalinowy. Jednak, czy wiesz jak on działa? Co go charakteryzuje? Ile kosztuje i gdzie wykorzystuje się go najczęściej? Czy warto kupić używany sprzęt tego typu? Na te i wiele więcej pytań, odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.Wózki widłowe spalinowe należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego, a bardziej szczegółowo do pojazdów jezdniowych z mechanicznym napędem i system podnoszenia. Wykorzystuje się je w średnio intensywnych oraz intensywnych pracach związanych z transportowaniem oraz składowaniem ładunków.

Historia wózków spalinowych


Pierwsze projekty wózków widłowych spalinowych oraz prototypu tych urządzeń zaczęły pojawiać się blisko 100 lat temu, czyli na początku XX wieku. Służyły one tak jak obecnie do transportowania ładunków i miały ułatwiać prace polegające na przewożeniu towarów z miejsca na miejsce.
Oficjalnie, pierwszy zarejestrowany wózek widłowy powstał w 1956 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło, a wózki z napędem spalinowym stały się bardziej ekologiczne, dzięki montowanym filtrom. Niezmienne zostaje tylko zastosowanie tych urządzeń, które wciąż wykorzystuje się do rozładunku, załadunku oraz przewozu palet.

Podstawowe informacje o wózkach widłowych spalinowych


Przed zakupem wózka widłowego spalinowego warto poznać kilka podstawowych informacji na jego temat, które ułatwią podjęcie decyzji a jednocześnie pomogą dopasować urządzenie do potrzeb i oczekiwań.

Waga


Waga wózków widłowych odgrywa sporą rolę w kontekście brania pod uwagę podłoża, po jakim będą się one poruszać. Jeśli ma ono pozostać nienaruszone, należy porównać jego udźwig z wagą wózka widłowego transportującego ładunek o maksymalnej dopuszczalnej masie. O ile podłożem jest utwardzona ziemia, asfalt czy beton - nie trzeba się martwić, natomiast jeśli wózki widłowe spalinowe mają poruszać się po deskach czy płytach - warto jednak zwrócić na to uwagę.
Informacja o wadze oraz dopuszczalnym udźwigu maksymalnym każdego urządzenia podana jest w jego dokumentacji.

Wymiarywymiary-wozkow-widlowych-spalinowych

Wielu przedsiębiorców uważa to za szczegóły, jednak wymiary wózka widłowego spalinowego mają duże znaczenie. Zbyt duża konstrukcja urządzenia może stanowić problem w przypadku niewielkich pomieszczeń, jakie mają obsługiwać czy wąskich przejazdów. Istotne, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i ze względów formalnych jest zachowanie prawidłowej szerokości dróg transportowych, która wyliczana jest na podstawie szerokości urządzenia z ładunkiem.

Przed zakupem należy zawsze sprawdzić zarówno szerokość, wysokość, jak i kąt skrętu pojazdu, tak aby upewnić się, czy urządzenie poradzi sobie z transportem ładunków w konkretnych warunkach. Tym bardziej jeśli np. nie masz możliwości zmiany ułożenia regałów, czy przebudowy placu, po którym poruszają się wózki, tak aby zwiększyć szerokość dróg transportowych.

Spalanie


Warto dbać o dobry stan techniczny wózków widłowych, gdyż prawidłowo eksploatowany pojazd charakteryzuje się dłuższą żywotnością oraz większą wydajnością (czyli mniejszym spalaniem). Bez względu na typ napędu urządzenia, spalanie opiera się na kilku fundamentalnych czynnikach:
    • intensywności pracy;
    • ilości wykonanych cykli pracy (unoszenie wideł z ładunkiem/opuszczanie wideł z ładunkiem);
    • liczba przejechanych motogodzin;
    • warunki pracy (np. jazda pod górkę, ilość wykonywanych manewrów);
    • a także ogólne umiejętności operatora.
Spalanie zależy także od wielkości urządzenia. Większy pojazd będzie palił więcej, mniejszy mniej.

Napęd


Kolejnym ważnym elementem, o którym należy wspomnieć w kontekście wózków widłowych spalinowych jest rodzaj napędu. Wózki spalinowe dzielą się na te napędzane benzyną - czyli Diesel oraz gazowe. W pierwszym przypadku, wózki należy tankować (podobne jak napędzane benzyną samochody), w drugim natomiast na pojeździe (za fotelem operatora) znajduje się specjalne miejsce przeznaczone na montaż butli z gazem (specjalistycznej, przeznaczonej do wózków widłowych).
Obydwa rodzaje napędu wózków widłowych spalinowych umożliwiają tym pojazdom wielozmianową pracę, co jest niemożliwe w przypadku wózków o napędzie elektrycznym (wyposażonych w akumulatory i ładowane baterie).

Wpływ na środowisko naturalnewplyw-na-srodowisko-naturalne

Przez lata wózki widłowe spalinowe uważane były za nieekologiczne i szkodliwe dla środowiska naturalnego ze względu na wysoką emisję spalin do powietrza. Nadszedł jednak czas, aby odczarować te urządzenia! Większość wypuszczanych obecnie na rynek wózków spalinowych posiada zamontowane filtry, dzięki którym ilość spalin transmitowanych w powietrze jest znacznie niższa. Tego typu filtry można również dokupić osobno i zamontować w wózku widłowym spalinowym.

Ile trzeba zapłacić za wózek widłowy spalinowy?


Tak samo jak w przypadku innych urządzeń, nie da się jednoznacznie podać ostatecznej ceny zakupu urządzenia. Firmowe wózki widłowe spalinowe zwykle charakteryzuje większa cena od niefirmowych sprzętów, jednak w tym przypadku bardzo istotna jest również jakość maszyny i jej przewidywana żywotność. Kwoty, w jakich mieszczą się wózki widłowe spalinowe to około 70 tysięcy złotych za nowy pojazd jednej ze znanych marek (Toyota, Nissan, Manitou, Still itp.).
Tego typu nowe urządzenia z napędem spalinowym znajdziesz m.in. na: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-spalinowe oraz www.manitou.pl/30-spalinowe-wozki-widlowe.
Ostateczna cena zakupu pojazdu jest uzależniona od udźwigu wózka widłowego, maksymalnej wysokości podnoszenia, wyposażenia a także innych cech urządzenia.

Używane wózki spalinowe


Znacznie niższe ceny obowiązują w przypadku używanych wózków spalinowych. Są one doskonalą alternatywą dla przedsiębiorców o niższym budżecie. Jednak decydując się na kupno wózka używanego, należy zwrócić baczną uwagę na kilka aspektów, które świadczą o jego opłacalności bądź nieopłacalności dla firmy. Warto porównać oferty i zbadać stan techniczny sprzętu, zanim zaczniemy cieszyć się z jego niskiej ceny.

Kupując używany wózek widłowy spalinowy sprawdź:
    • rok produkcji urządzenia;
    • dokumentację resurs;
    • rzeczywisty stan techniczny pojazdu;
    • ilość przepracowanych motogodzin.
Oczywiście idealnie byłoby móc poznać i określić dotychczasowe warunki pracy sprzętu, jednak kupując wózek widłowy z drugiej ręki (przez pośrednika lub skład wózków widłowych) zwykle jest to niemożliwe.
Jak w kontekście cen nowych wózków widłowych spalinowych wyglądają kwoty, jakie trzeba przeznaczyć na kupno używanego sprzętu? Nie są one wysokie! W zależności od przedstawionych powyżej składowych, koszt zakupu używanego (i sprawnego) wózka spalinowego waha się od 25 do 50 tysięcy złotych. Warto zatem poszukiwać okazji i wydajny, sprawny wózek używany nabyć nawet za 1/3 jego początkowej ceny rynkowej!

Serwisowanie wózków spalinowychserwisowanie-wozkow-widlowych

Tak jak w przypadku innych pojazdów podlegających UDT, tak i wózki widłowe spalinowe muszą przechodzić regularne przeglądy, być eksploatowane i serwisowane zgodnie z instrukcją oraz zaleceniami, a także powinny posiadać wyliczony resurs wózka widłowego.
Dopilnowanie wszystkich tych obowiązków ciąży na właścicielu pojazdów aż od momentu zarejestrowania urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego. W celu rejestracji należy złożyć w urzędzie następujące dokumenty:
    • Dokumentację Techniczno-Ruchową Urządzenia;
    • instrukcję obsługi wózka;
    • 2 kopie dokumentów rejestracyjnych (dla nowych urządzeń), kopie dotychczasowej dokumentacji (dla wózków używanych);
    • schemat układu hydraulicznego i elektrycznego;
    • certyfikat pochodzenia sprzętu.
Ponadto, jeszcze przed zarejestrowaniem nowy wózek widłowy musi przejść badanie techniczne oceniające zgodność informacji deklarowanych w dokumentach z faktycznym stanem urządzenia. Natomiast w przypadku używanych wózków, badanie pozwala ocenić ich realny stan techniczny, przystosowanie do pełnienia dalszej pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Zarejestrowany wózek otrzymuje książkę eksploatacji oraz powinien mieć założony dziennik konserwacji (w wersji papierowej lub online). Uzupełnianie dokumentów i prowadzenie regularnych notatek należy do obowiązków operatorów oraz konserwatorów, zajmujących się na co dzień konkretnym urządzeniem. Często zadania tego typu wspomagane są przez profesjonalne serwisy wózków widłowych, które oferują kompleksową pomoc zarówno z zakresu usuwania usterek, jak i modernizacji urządzeń.

Podsumowaniewozki-widlowe-spalinowe-podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące wózków widłowych spalinowych: wagę, spalanie a także kwestie dotyczące rejestracji pojazdów itp. Wózki widłowe spalinowe to bardzo użyteczne sprzęty, które sprawdzają się w transporcie ciężkich ładunków oraz palet.

Warto dbać o ich prawidłowy stan techniczny i regularnie przeprowadzane naprawy czy przeglądy, tak aby dłużej cieszyć się wydajną i ekonomiczną pracą widlaków.

_______________________________________________________________


seolo-magdalena-burdakMagdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Artykuł sponsorowany