Ciekawe tematy z Garwolina

Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców

Dodano:
garwolin - Samorząd Mazowsza sfinansuje szkolenia dla kierowców

Swoje umiejętności będą doskonalić kierowcy najmniej doświadczeni w wieku 18-24 lat i seniorzy w wieku 55+. Szkolenia będą odbywać się na Torze Modlin. Zarząd województwa przeznaczył na tegoroczne szkolenia dla 440 kierowców 600 tys. zł. Kierowcy, którzy chcieliby wziąć udział w szkoleniu, mogą zgłaszać się do siedleckiego WORD-u. Od poniedziałku rusza nabór.


Z danych obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za rok 2019 wynika, że na drogach województwa mazowieckiego doszło do 3 802 wypadków, w tym 339, w których przynajmniej jeden z kierujących był pod wpływem alkoholu.

– Ważne, aby kierowcy ćwiczyli różne manewry, szczególnie w trudnych warunkach. Każdemu przyda się również odświeżenie wiedzy z zakresu ruchu drogowego. Szkolenia pod okiem wykwalifikowanych instruktorów bez wątpienia pomogą sprawdzić umiejętności w bezpieczny i kontrolowany sposób, ale też dadzą uczestnikom większą pewność za kierownicą – podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Szkolenia odbywają się dzięki połączeniu sił Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. To druga edycja szkoleń. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 700 kierowców. W tym roku ze względu na obowiązujący stan pandemii i związany z tym reżim sanitarny w szkoleniach przewidziano udział 440 kierowców. Nabór prowadzą WORD-y z Warszawy, Radomia i Siedlec.

– Przez organizację specjalistycznych szkoleń chcemy zwrócić na to uwagę kierowców, zarówno tych świeżo upieczonych, jak i z dłuższym stażem za kierownicą – jak ważną rolę odgrywa kondycja psychofizyczna podczas prowadzenia samochodu. Aby bezpiecznie prowadzić, trzeba zachowywać stałą czujność. Zarówno alkohol, jak i inne substancje psychoaktywne mają bezpośredni lub następczy wpływ na funkcjonowanie mózgu, czego efektem są zmiany postrzegania, nastroju, świadomości czy zachowania, a to znacząco zwiększa ryzyko wypadku samochodowego – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – To jeden z elementów licznych działań profilaktyki uzależnień, jakie prowadzimy na Mazowszu.

REKLAMA:


W trakcie szkolenia organizowanego na Torze Modlin uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Zajęcia z teorii poszerzą wiedzę uczestników m.in. o ruchu drogowym czy wpływie alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Natomiast dzięki ćwiczeniom praktycznym kierowcy będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności np. manewrowania pojazdem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach pod okiem instruktora techniki jazdy. Jazdy doszkalające będą odbywać się na specjalnym torze i płycie poślizgowej.

– Coraz częściej słyszymy o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście, wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów. W szkoleniach weźmie udział w sumie 96 kierowców z subregionu siedleckiego i ostrołęckiego – podkreśla dyrektor WORD-u w Siedlcach Dariusz Napiórkowski.

Kierowcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Siedlcach przy ul. Składowej.

Całość odbywa się dzięki przyznanym przez zarząd województwa środkom (600 tys. zł) oraz funduszom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. WORD-y przeznaczyły na ten cel blisko 158 tys. zł.

źródło: mcps.com.pl

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.