Wiadomości z Garwolina

Znaczny wzrost liczby interwencji strażackich

Dodano:
garwolin - Znaczny wzrost liczby interwencji strażackich

W 2020 roku garwolińscy strażacy interweniowali 2153 razy, w tym przy 404 pożarach, 1643 miejscowych zagrożeniach oraz 106 fałszywych alarmach. To aż, o 666 zdarzeń więcej niż w 2019 roku. Na tak dużą liczbę interwencji w minionym roku, znaczący wpływ miało zaangażowanie straży pożarnej w walkę z pandemią koronawirusa.

Od marca 2020 r., czyli od początku pandemii Covid-19 w Polsce, garwolińscy strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnej czynnie uczestniczą w zwalczaniu choroby Sars-CoV 2.
W tym czasie strażacy 39 razy dostarczali żywność dla osób będących w kwarantannie. Zorganizowano 10 akcji dostarczania maseczek dla mieszkańców gmin oraz 11 akcji informowania mieszkańców o wprowadzonych obostrzeniach w początkowej fazie pandemii.

Dodatkowo funkcjonariusze Jednostki Ratowniczej Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie w okresie od marca do października brali czynny udział w utrzymaniu Polowej Izby Przyjęć zlokalizowanej przy Szpitalu Powiatowym, co skutkowało 177 interwencjami.

REKLAMA:


W 2020 roku strażacy interweniowali m.in. przy 179 pożarach traw, lasów oraz na terenach upraw rolniczych.

Ponadto, na terenie powiatu garwolińskiego powstały 104 pożary obiektów mieszkalnych, w których 4 osoby zostały ranne. Jednocześnie garwolińscy strażacy uczestniczyli w 17 interwencjach związanych z podejrzeniem emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 5 osób uległo podtruciu, niestety jedna osoba straciła życie.

W związku z trwającym sezonem grzewczym straż pożarna przypomina o obowiązkowych, okresowych przeglądach urządzeń grzewczych, instalacji gazowych i elektrycznych oraz kontroli przewodów wentylacyjnych i czyszczeniu przewodów kominowych.

Dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniu warto zainstalować czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem o powstaniu pożaru. Natomiast użytkownicy urządzeń grzewczych gazowych lub pieców opalanych paliwem stałym mogą zabezpieczyć życie swoje i swojej rodziny instalując czujkę czadu (tlenku węgla).

W 2020 roku garwolińscy strażacy uczestniczyli w usuwaniu aż 1643 miejscowych zagrożeń. Największą grupą zdarzeń były działania związane z usuwaniem owadów błonkoskrzydłych oraz z podtopieniami.

Ponadto strażacy 620 razy usuwali skutki burz i huraganowych wiatrów (w tym najwięcej
w dniu 22 czerwca kiedy to powiat garwoliński nawiedziły ulewne deszcze).
Strażacy interweniowali 202 razy podczas wypadków komunikacyjnych na drogach,
w których 157 osób zostało poszkodowanych, a 6 osób straciło życie.
Najwięcej interwencji odnotowano na terenie:
    1. miasta Garwolin – 494,
    2. gminy Garwolin – 262,
    3. miasta i gminy Pilawa – 236.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.