Wiadomości z Garwolina

Prawie wszystkie cyprysiki na działce powiatowej uschły

Dodano:
garwolin - Prawie wszystkie cyprysiki na działce powiatowej uschły

W 2019r. na działce powiatowej, naprzeciwko Biedronki w Sulbinach zostały nasadzone cyprysiki lawsona. Prawie wszystkie drzewka uschły. Nasadzenia, wycinka drzew i inne prace na działce kosztowały 72 360 zł. Co dalej z drzewkami?

W 2019r. na działce powiatowej 3662/5 zostały nasadzone cyprysiki lawsona. Od tamtego czasu trudno było spotkać kogoś, kto zajmowałby się drzewkami, o ile w ogóle jakieś prace pielęgnacyjne zostały wykonane. Prawie wszystkie drzewka od strony przedszkola uschły. Część drzewek rosnących przy ogrodzeniu osiedla mieszkalnego przy szpitalu jest jeszcze zielonych.

-W wyniku niezbędnych prac porządkowych na działce nr 3662/5, będącej własnością Powiatu Garwolińskiego, dokonano wycinki 99 drzew, usunięte zostały zakrzaczenia i chwasty - mówi Dariusz Tarczyński, dyrektor Wydziału Inwestycji i Nadzoru Właścicielskiego w Starostwie Powiatowym w Garwolinie.

REKLAMA:


-  Na wycinkę drzew Powiat Garwoliński uzyskał zgodę burmistrza miasta Garwolin, znak KS.6131.76.2019 z dn. 07.06.2019 r. Jednocześnie powiat został zobowiązany do dokonania nasadzeń zastępczych w terminie do końca 2019r. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 25 920 zł. Zgodnie z Regulaminem WFOŚiGW, zakup żywotników (popularnie nazwanych tujami) jest kosztem niekwalifikowanym, dlatego zdecydowano, że do wykonania nasadzeń zostaną zakupione m.in. Cyprysiki Lawsona – dodaje urzędnik.

Prace na działce kosztowały 72 360zł
- Nasadzenia zostały wykonane z zachowaniem terminu wskazanego w wyżej wymienionej decyzji. Za wykonanie prac, których zakres obejmował m.in. nasadzenie cyprysików wykonawca otrzymał wynagrodzenie w kwocie 72 360 zł – mówi Dariusz Tarczyński.

Na szczęście powiat nie dofinansuje nasadzenia nowych roślin.
- Cyprysik lawsona jest rośliną wrażliwą na suszę, suche powietrze i jest mało odporny na mrozy, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Jest to roślina znacznie trudniejsza w uprawie niż żywotniki (tuje). Wykonawca, w ramach rękojmi, zobowiązał się do wymiany wszystkich obumarłych roślin. Ponadto usunięte zostaną odrosty i wykoszona trawa. Prace zostaną rozpoczęte jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe – mówi przedstawiciel Starostwa.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 5

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.