Wiadomości z Garwolina

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji w Garwolinie

Dodano:
garwolin - Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji w Garwolinie

Tegoroczne uroczystości, związane z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja miały charakter symboliczny. Narodowe Święto co roku gromadziło setki mieszkańców Garwolina najpierw na mszy świętej, później na uroczystym przemarszu i wspólnym świętowaniu. I chociaż w tym roku świętowaliśmy inaczej, to mimo wszystko był to dzień dla nas szczególny.


„Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, tegoroczne miejsko-powiatowe obchody święta Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi RP w przestrzeni publicznej zostały ograniczone do niezbędnego minimum” - czytamy na stronie UM Garwolin.

- Jeszcze nie możemy się spotkać tak jak byśmy chcieli, by wspólnie, z należytą atencją, obchodzić kolejną rocznicę Konstytucji 3-majowej, zwłaszcza tak ważną, jak ta tegoroczna. Nie zwalnia nas to jednak z patriotycznego obowiązku pielęgnowania pamięci o dziejach naszej Ojczyzny – powiedzieli Burmistrz Miasta Garwolina Marzena Świeczak oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.

REKLAMA:


Oficjalne miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Stanisława Małka, w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Bezpośrednio po liturgii pod pomnikiem poświęconym Konstytucji 3 Maja przy Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, w imieniu wszystkich mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystości przebiegły w skromnej formule odpowiadającej obowiązującym przepisom bez udziału orkiestry, pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników obchodów. Garwolin reprezentowała delegacja miejska w składzie zastępca burmistrza Garwolina Albert Baran, przewodniczący rady miasta Jarosław Jaskuła oraz radni Andrzej Ostolski, Marek Jonczak i Jan Paziewski.

Na majowe święta miasto przywdziało biel i czerwień. Z okazji Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja w Garwolinie tradycyjnie zrobiło się biało-czerwono. Garwolin przyozdobił ulice flagami narodowymi. O odświętny wystrój zadbali również mieszkańcy, który przyozdobili swoje okna i balkony oraz wzięli udział w wydarzeniach towarzyszących przygotowanych przez miasto Garwolin i powiat garwoliński wraz z pozostałymi współorganizatorami biało-czerwonej majówki: Centrum Sportu i Kultury, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, Powiatowego Centrum Kultury i Promocji oraz Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

- Dziękuję mieszkańcom za wspólne świętowanie. Wywiesiliśmy flagi, przypięliśmy kotyliony. Świętowaliśmy naszą polskość, do której jesteśmy włączeni i którą współtworzymy. Świętowaliśmy osobno, ale jednak razem. Święto było dla nas skromne, ale nie mniej ważne.  To dzięki Wam weekend w mieście Garwolin był prawdziwie biało-czerwony – podsumowuje burmistrz miasta Marzena Świeczak.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 16

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.