KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Na czym polega i kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Dodano:
garwolin - Na czym polega i kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to precyzyjne badanie obrazowe, które umożliwia przyglądanie się wielu obszarom naszego organizmu. Mowa tutaj nie tylko o tkankach miękkich, ale także o kościach i strukturach układu nerwowego. Rezonans magnetyczny określany jest także skrótem MRI. Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym? Kiedy szczególnie warto zdecydować się na taki krok?


Na czym polega rezonans magnetyczny?
To badanie bezpieczne dla większości pacjentów, gdyż uważane jest za technikę nieinwazyjną. Badanie rezonansem magnetycznym możemy wykonać bez skierowania, dzięki usłudze prywatnej. Badania obrazowe, jak USG, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny mają wysoką zawartość diagnostyczną. Dają specjalistom dobry wgląd w ludzki organizm i pomagają w diagnozie zgłaszanej dolegliwości. Mówiąc o rezonansie magnetycznym, mamy do czynienia z niezwykle uniwersalnym badaniem umożliwiającym pozyskanie wielopłaszczyznowych i szczegółowych obrazów ciała. Technologia MRI wykorzystuje nieszkodliwe dla ludzkiego ciała pole magnetyczne- fale wysyłane za pomocą urządzenia wywołują zjawisko rezonansu, natomiast komputer przetwarzając pozyskane dane, przekształca je na trójwymiarowy obraz. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego z kontrastem, czyli podawaną dożylnie substancją (źródło).

Kiedy warto wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest wręcz nieocenione w diagnostyce nowotworów (szczególnie w przypadku guza mózgu). Jeżeli dana osoba odczuwa niepokojące objawy związane z obszarem głowy, powinna natychmiast udać się do specjalisty. Warto mieć na uwadze, że objawy guza mózgu są różne i uzależnione od umiejscowienia i poziomu zaawansowania choroby, dlatego szybka diagnostyka okazuje się niezwykle ważna. Badanie rezonansem magnetycznym jest ponadto zalecane w przypadku chorób oczodołów, guza rdzenia kręgowego, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, chorób przysadki mózgowej oraz stwardnienia rozsianego.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Chociaż rezonans magnetyczny nie jest uważany za badanie inwazyjne, w niektórych sytuacjach jego wykonywanie okazuje się niezalecane. Mowa tutaj szczególnie o osobach z rozrusznikiem serca, neurostymulatorem, czy pompą insulinową. Niestety w tych przypadkach zastosowanie rezonansu może negatywnie wpłynąć na jakość działania wszczepionych elementów elektronicznych. Szczególna ostrożność wskazana jest także w przypadku wykonywania rezonansu z kontrastem, który obciąża nerki oraz wywołuje reakcje alergiczne.

Gdzie można wykonać rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny to specjalistyczne badanie, które wykonywane jest w pracowniach diagnostyki obrazowej, wyposażonych w nowoczesną aparaturę np. w REX MEDICA w Warszawie. Najczęściej chcąc wykonać badanie na NFZ, zmuszeni jesteśmy czekać w kolejkach nawet kilka miesięcy. Z tego względu najczęściej rezonans wykonujemy prywatnie, ponieważ czas oczekiwania jest krótszy, co jest ważne szczególnie wtedy, kiedy stopień nasilenia objawów staje się coraz większy.

Artykuł sponsorowany