KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Gmina Garwolin pomaga uchodźcom

Dodano:
garwolin - Gmina Garwolin pomaga uchodźcom

Choć formalnie w budynkach należących do gminy Garwolin nie ma uchodźców, miejsca czekają na osoby uciekając przed rosyjską agresją. Gmina Garwolin organizuje różne formy pomocy dla osób z Ukrainy. Sami uchodźcy też chętnie się organizują i pomagają bliskim.

Wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk informuje, że gmina Garwolin zorganizowała tymczasowe miejsca pobytu dla uchodźców.
- W gminnych budynkach nie ma w tej chwili żadnych uchodźców. W domu pielgrzyma w Górkach jest przygotowanych 16 – 20 miejsc. W OSP w Rudzie Talubskiej są pokoje, które tam przystosowaliśmy - miejsce bardzo dobre. Do tego są trzy świetlice: Sulbiny, Taluba i Miętne, gdzie na dużych salach rozłożone są łóżka. Już wcześniej w tych budynkach mieliśmy prysznice, ale zostały zmodernizowane lub dostosowane na potrzeby przyjęcia uchodźców – mówi Marcin Kołodziejczyk.

- Na chwilę obecną nasi mieszkańcy przyjęli pod swój dach około 300 osób - dodaje włodarz. Największe skupisko jest w Dworku w Miętnem i hotelu POSIZL – około150 osób. Te placówki prowadzi Powiat Garwoliński.
Wójt informuje, że gmina nie rozważa przyjmowania uchodźców na sale gimnastyczne w szkołach.

REKLAMA:


Oświata dla uchodźców

Pomoc uchodźcom to też organizacja nauki w gminie.
- Jako gmina organizujemy nauczanie języka polskiego w Dworku w Miętnem i możliwe, że to rozszerzymy., żeby było łatwiej im się komunikować. W GCAK w Sulbinach odbywają się zajęcia z języka angielskiego. W prawie każdej szkole dzieci są przyjęte. Nie mamy miejsc w przedszkolach. Gdyby były miejsca, każdego byśmy przyjęli, ale z tego co widzę po naborze dla naszych mieszkańców nie starcza miejsc – informuje wójt gminy Garwolin.

- Problem z miejscami w przedszkolach chcemy rozwiązać w inny sposób – dodaje włodarz. - Powstały świetlice przy szkole w Miętnem. Tam do pomocy się zadeklarowały panie Ukrainki, które są już w wieku emerytalnym. Z chęcią się zajmą tymi dzieciakami, a młodsze panie będą mogły pracować. Oni sobie sami też chcą pomóc. Bardzo fajna inicjatywa – zaznacza Marcin Kołodziejczyk dodaje, że uchodźcy chcą się uczyć polskiego.

Samorząd nadaje także numery PESEL uchodźcom.
- Ilość uchodźców, która się do nas zgłasza po PESEL jest bardzo duża. Nawet z Warszawy do nas przyjeżdżają, a wcześniej są zapisywani w kolejkę. Moi mieszkańcy są obsługiwani na bieżąco bez zapisów. Staram się by nie mieli negatywnych doświadczeń, dlatego, że pomagamy uchodźcom – mówi wójt gminy Garwolin.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.