KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dodano:
garwolin - 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale w dwa lata po zbrodni, 13 kwietnia 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. polskich obywateli.

Przez lata nie można było głośno mówić o ofiarach Katynia, publikacje na ten temat ukazywały się w tzw. „drugim obiegu”. Dopiero po 50 latach, 13 kwietnia 1990 r. Michaił Gorbaczow przekazał generałowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Tym samym władze radzieckie przyznały się oficjalnie do tej zbrodni.

REKLAMA:


W kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary łagrów sowieckich. Wśród nich znajdują się ofiary Katynia z Garwolina:
    • Ppor. sap. rez. Franciszek Majewski – urodzony 5 października 1902 roku w Garwolinie. Od 1923 r w Wojsku Polskim w 2 pułku saperów. W 1924 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Saperów, od 1925 r w rezerwie. Był urzędnikiem.
    • Ppor. rez. Edward Zalewski (nazwisko rodowe Zaleski) – urodzony 1 stycznia 1896 r. w Garwolinie. Był komendantem garwolińskiego POW. W 1920 roku służył w oddziale Kier. Transportów Wojskowych. Ppor. od 1925 br, przydzielony do Departamentu Intendentury Ministerstwa Spraw Wojskowych. Był odznaczony Medalem Niepodległości.

Miasto Garwolin zaprasza na wystawę zainstalowaną na ogrodzeniu plebanii przy ul. Staszica w Garwolinie pt. „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”.

Informacje nt. ofiar zbrodni katyńskiej z Garwolina zaczerpnięto z 16. numeru Zeszytów Historycznych Ziemi Garwolińskiej autor: Włodzimierz Kostecki “Ofiary Katyńskie ziemi garwolińskiej”, Garwolin 2010


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 6

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.