czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Oficjalnie otworzyli żłobek w Pilawie

Dodano:
garwolin - Oficjalnie otworzyli żłobek w Pilawie

Wczoraj w Pilawie odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia samorządowego żłobka w Pilawie i nowej części przedszkola. Dzięki realizacji przedsięwzięcia w placówce opiekę znajdzie 150 dzieci. W wydarzeniu udział wzięli m. in.: senator Maria Koc, władze województwa mazowieckiego i gminy Pilawa oraz oczywiście społeczność przedszkolna.


Kolejnych 150 dzieci skorzysta z całodziennej opieki w Pilawie. W mieście powstał długo wyczekiwany przez mieszkańców żłobek dla 60 maluchów, a istniejące przedszkole zostało rozbudowane o nowe sale, które pomieszczą 89 przedszkolaków.

Uroczystość rozpoczęła się przecięciem wstęgi przed budynkiem żłobka. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do nowej części budynku największej placówki przedszkolnej w powiecie garwolińskim.

Zgromadzonych gości powitała dyrektor przedszkola w Pilawie Jadwiga Polak. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in.: senator Maria Koc, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Mateusz Lewicki, członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, współgospodarz uroczystości burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian, przewodnicząca rady miasta i gminy Pilawa Dorota Niemiec - Jóźwicka, sekretarz miasta Monika Śniegucka, wykonawca inwestycji Paweł Flisek z firmy Interprofil, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, nauczyciele oraz społeczność przedszkolna i żłobkowa.

Ważna prospołeczna inwestycja
- Dzisiaj otwieramy pierwszy samorządowy żłobek na terenie miasta i gminy Pilawa…. Przybywają do nas głównie młodzi ludzie, którzy mają dzieci, mają potrzebę pracować zawodowo, stąd oczywiście do nas już niejednokrotnie były składane wnioski z pytaniem o żłobek – wspominała motywację do rozbudowy przedszkola i budowy żłobka burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian. Włodarz podkreśliła, że pilawskie przedszkole to największa tego typu placówka w powiecie, mieszcząca 326 dzieci.

Burmistrz przypomniała, że łączny koszt zrealizowanej inwestycji to 6 mln 332 tys. 900 zł, przy czym 1 mln 980 tys. to środki z programu Maluch Plus. 3 mln 800 tys. zł udało się pozyskać z budżetu Mazowsza. Ponadto gmina złożyła jeszcze wniosek o środki z programu Aktywni na Rynku Pracy (1 mln 833 tys. zł) na doposażenie i funkcjonowanie placówki. Gmina Pilawa na całe zadanie wydała tylko 550 tys. zł.

samorzadowy zlobek

Władze gminy i dyrektor przedszkola założyli podziękowania na ręce osób szczególnie zaangażowanym w projekt. Podziękowania otrzymała senator Maria Koc, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz przedstawicielki zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

REKLAMA:


Obiekt poświecił ks. Andrzej Banasiuk.

Najbardziej wyczekiwaną przez rodziców częścią uroczystości był występ przedszkolaków, które pięknie zaprezentowały się przed zgromadzoną publicznością.

Zakres inwestycji
Projekt obejmował rozbudowę, przebudowę i nadbudowę budynków przedszkola i biblioteki zlokalizowanych przy ul. Wojska Polskiego 4 w Pilawie na działce stanowiącej własność miasta. W ramach inwestycji budynek po dawnej bibliotece został rozebrany i przebudowany od poziomu parteru. Nadbudowane zostało także piętro nad budynkiem. Dodatkowo wybudowany został dwukondygnacyjny łącznik pomiędzy budynkiem biblioteki i istniejącym przedszkolem.

W nowej części na parterze wydzielono 3 sale zajęć z przeznaczeniem na żłobek wraz z pomieszczeniami m.in. klatką schodową, szatnią i łazienką dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze budynku wydzielone zostały 4 sale zajęć dla dzieci przedszkolnych. Każda z sal ma zapewnione zaplecze sanitarno-gospodarcze. Powstał także gabinet osoby zarządzającej żłobkiem, gabinet logopedy, psychologiczno-dydaktyczny i pielęgniarski oraz pomieszczenie na pomoce dydaktyczne, pomieszczenie porządkowe, socjalne, toaleta dla personelu, szatnia, wiatrołap i klatka schodowa.

W celu dostosowania budynku do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami zamontowana została winda. W ramach zadania została także rozbudowana i przeprojektowana kuchnia wraz z zapleczem tak, aby mogła zapewnić posiłki zarówno dla przedszkola, jak i żłobka. Wszystkie sale zostały w pełni wyposażone.

Własne/ mat. pras.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 161

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Zaraz będą go zamykać ............... (, #IP 987d2d1eb3) Odpowiedz

Zaraz będą zamykać ten żłobek, bo rodziców nie będzie stać na opłaty. To są już fakty. Żłobki zaczynają już upadać chociażby w Garwolinie. Myślę, że kolejna podwyżka ZUS i płacy minimalnej od 1 stycznia 2023 r. w wysokości 750 zł na osobę dopełni dzieła w wielu firmach nie tylko żłobkach.