KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Pierwsza Dama z wizytą w Borowiu

Dodano:
garwolin - Pierwsza Dama z wizytą w Borowiu

- Czytajcie nie tylko obowiązkowe lektury, ale jak najwięcej czytajcie dla przyjemności - zachęcała dzieci i młodzież Pierwsza Dama. W poniedziałek złożyła wizytę w Borowiu (woj. mazowieckie), gdzie wzięła udział w inicjatywie promującej książki i literaturę.

62% Polaków nie przeczytało w ciągu ubiegłego roku ani jednej książki! Najnowsze statystyki opublikowane przez Bibliotekę Narodową potwierdzają niepokojący stan czytelnictwa w naszym kraju. W Zespole Oświatowym w Borowiu Małżonka Prezydenta rozmawiała z uczniami oraz przedszkolakami o korzyściach płynących z sięgania po książki.

- Bardzo chętnie przyjmuję zaproszenia do takich placówek oświatowych, które organizują różnego rodzaju wydarzenia, dzięki którym uczniowie mogą poszerzać swoje horyzonty - mówiła w poniedziałek Pani Prezydentowa. - Interesuję się literaturą, a książki to moje hobby, dlatego bardzo się ucieszyłam, że zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej realizowane są projekty, które mają na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - dodała.

W skład Zespołu Oświatowego w Borowiu wchodzą Publiczna Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Sasimowskiego i Publiczne Przedszkole „Jaś i Małgosia”. Podczas rozmowy z Pierwszą Damą dzieci wymieniały zalety czytania. Jak zauważyły, książki są źródłem wiedzy o świecie, rozwijają wyobraźnię, stymulują pracę mózgu, poszerzają słownictwo i uczą ortografii, a przede wszystkim są fajne. Pani Prezydentowa zwróciła uwagę, że czytanie rozbudza ciekawość świata, kształtuje inteligencję emocjonalną i modeluje prawidłowe postawy społeczne oraz wartości moralne. Odpowiednio dobrane pozycje sprzyjają rozwijaniu empatii, a wartościowa literatura stanowi fundament tożsamości narodowej i kulturowej. Czytając dzieciom oraz zachęcając je do samodzielnej lektury budujemy czytające społeczeństwo w przyszłości. - Z pewnością czytanie wspaniale pełni również funkcję terapeutyczną i relaksacyjną, a dzieci, które z literaturą obcują od najwcześniejszych lat, w dorosłości mają znacznie większą szansę kontynuowania tego nawyku - akcentowała Pierwsza Dama. - Czytajcie nie tylko obowiązkowe lektury, ale jak najwięcej czytajcie dla przyjemności - zachęcała najmłodszych.

REKLAMA:


Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez szkołę podstawową. Młodzież mówiła o szkolnym chórze czy SKS. - To ogromnie ważne, bo szkoła jest miejscem, gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale rozwija talenty i zainteresowania - tłumaczyła Pani Prezydentowa. Przypomniała, że szkoła ma także jeszcze jedną ważną funkcję. - To tutaj nawiązujecie relacje rówieśnicze i zawieracie przyjaźnie. Wierzcie mi: często są to znajomości trwające całe życie. Dlatego nie zaniedbujcie tej płaszczyzny: spędzajcie ze sobą czas i pomagajcie sobie nawzajem - powiedziała. Pierwsza Dama nawiązała do realizowanych w szkole akcji charytatywnych i wolontariatu, podkreślając, że te aktywności uczniów wspierają ich zrozumienie i budowanie empatii wobec drugiego człowieka.

Pani Prezydentowa obejrzała piękny występ artystyczny w wykonaniu przedszkolaków, uczniów młodszych klas szkoły podstawowej oraz orkiestry dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu. Z przedszkolakami spotkała się przy wspólnej lekturze wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy oraz Elizy Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal”. Później o działalności Zespołu Oświatowego, formach wzbogacania działalności dydaktycznej i innowacjach pedagogicznych Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami dyrekcji szkoły i przedszkola, rady pedagogicznej, rodziców i pracowników administracji. Podniesiono temat dobrych praktyk stosowanych w systemach oświaty w różnych krajach, a także zdrowia psychicznego najmłodszych w kontekście wpływu pandemii na ich funkcjonowanie: izolacji, nauki zdalnej, ograniczenia kontaktów z rówieśnikami czy obaw o zdrowie swoje i bliskich. Zagadnieniu negatywnego oddziaływania pandemii na zdrowie dzieci i młodzieży poświęcony został projekt zainicjowany przez Agatę Kornhauser–Dudę. Wskazówek jak udzielać wsparcia dzieciom i młodzieży w trudnych dla nich sytuacjach udzielali doświadczeni psychologowie, psychoterapeuci, pedagodzy, socjologowie i lekarze. Wszystkie odcinki dostępne są na stronie Usłyszeć Dzieci na Facebooku.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 17

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.