- Żeby do czegoś dojść trzeba mieć marzenie, odwagę, determinację w przekonaniu innych – mówił podczas tegorocznego spotkania noworocznego starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski nawiązując do realizowanej inwestycji. Potrzeba codziennej pracy – a te na budowie trwają nieustannie. Ponad 60 osób każdego dnia realizuje roboty budowlane w różnych zakresach i na różnych etapach.
Nowo budowany budynek zaprojektowano na planie prosto kreślonej litery Z. Posiada podziemny parking oraz cztery kondygnacje, na których rozmieszczono 113 pokoi biurowych, archiwa i pomieszczenia techniczne. Parking podziemny posiada 8 stanowisk na samochody służbowe. Naziemny parking ma mieć 109 miejsc postojowych, na który wjazd prowadził będzie od ul. Mazowieckiej.
Poziom zaawansowania finansowego robót określany jest na około 65%. Jak zaznaczył kierownik budowy Pan Lech Piętka stan surowy jest już niemal ukończony, zaawansowanie robót wynosi 97%. Przed ekipą budowlaną pozostały najbardziej czasochłonne i wymagające dokładności roboty wykończeniowe. W tej chwili trwają prace związane z montażem instalacji wodno-kanalizacyjnej, klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Równocześnie jest wykonywana instalacja elektryczna, komputerowa, teletechniczna p-poż, kontroli dostępu i monitoringu.
Na kondygnacjach położone są suche tynki i wybudowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Wykonano pokrycie dachu wykorzystując nowoczesną technologię membrany dachowej z PCV. Zamontowano urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne na dachu budynku. Przed wykonawcą jeszcze wykonanie podwieszanych sufitów, układanie wykładzin dywanowych w pokojach, układanie posadzek z terakoty w korytarzach i na holu głównym czy płytek na klatkach schodowych. Kosztowną i skomplikowaną operacją jest montaż i uruchomienie 2 wind osobowych. Wykonawca rozpoczął prace przy zagospodarowaniu terenu tj. płyty głównej, dróg pożarowych i dojazdowych oraz parkingów.
@@@
Płyta główna Starostwa będzie wykonana z bardzo trwałego materiału, odpornego na warunki atmosferyczne - z polskiego granitu. Pozostałe drogi i miejsca parkingowe będą wykonane z kostki betonowej. Pod płytą główną wybudowany jest zbiornik do retencjonowania i rozsączania wody deszczowej pochodzącej z dachu budynku oraz placu. Zbiornik jest zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby można było zbierać i magazynować wody deszczowe z przeznaczeniem do podlewania terenów zielonych, drzew i krzewów. Takie rozwiązanie pozwoli na ekologiczne i racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi, co w efekcie przyniesie wymierne oszczędności zużycia wody pitnej.
Nowoczesny budynek z przeszklonym holem, część centralna zaprojektowana w formie open-space otwarta na drugą kondygnację to charakterystyczne cechy budowanego obiektu. Na parterze będzie się znajdować kancelaria Starostwa Powiatowego, Wydział Komunikacji, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów oraz Bezpłatna Pomoc Prawna. Na piętrze mieścił się będzie Powiatowy Urząd Pracy, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu oraz Wydział Budownictwa, Wydział Rozwoju Gospodarczego i Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska. II piętro jest przeznaczone na wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz Powiatowy Zarząd Dróg. Na III piętrze znajdować się będą gabinety starosty, wice-starosty, skarbnika, sekretarza oraz pomieszczenia wydziałów: Finansowego i Organizacyjno-Administracyjnego. Sala konferencyjna, gdzie odbywać się będą sesje rady powiatu garwolińskiego zlokalizowana jest również na ostatnim piętrze obok sali posiedzeń komisji i Zarządu.
- Bardzo się cieszę, że powstający budynek Starostwa Powiatowego wpisał się w świadomość i serca naszych mieszkańców. Każdego dnia spotykam się z uznaniem dla rozwiązań architektonicznych oraz tempa prac budowlanych. 27 maja przeżywaliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Być prawdziwym samorządowcem to służyć ludziom. Chciałbym, aby ten budynek spełniał oczekiwania naszych mieszkańców , a w przyszłości osoby tam pracujące były otwarte i pomocne interesantom. Dziękuję wszystkim, którzy codziennie dokładają dużych starań i pracy przy budowie - mówi starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.
Komentarze (0)