Ciekawe tematy

Łamacze światła - funkcjonalny i estetyczny element budynku

Dodano:
garwolin - Łamacze światła - funkcjonalny i estetyczny element budynku

Stałe żaluzje, potocznie zwane również łamaczami światła, są osłonami okien, znajdującymi się na zewnątrz budynku. Służą one - jak łatwo się domyślić - ochronie przed światłem słonecznym, dochodzącym zza okien. Ich dokładnym celem jest rozproszenie światła słonecznego, które pada na okna czy szklaną elewację. Przyjemnym dodatkiem do ich funkcjonalności są też walory estetyczne. W ciekawy sposób wpasowują się do nowoczesnej architektury i nadają oknom oraz budynkom estetyczny i interesujący

 wygląd.Łamacze światła - rodzaje

Możemy wyróżnić dwa rodzaje łamaczy światła - poziome oraz pionowe. Różnią się oczywiście sposobem zamontowania oraz nieco również swoim przeznaczeniem i zaletami.

Poziome łamacze światła sposobem na oszczędzanie
Poziome łamacze światła montowane są - jak sama nazwa wskazuje - poziomo nad oknami budynku bądź przezroczystą przegrodą. Stosowane są w celu optymalnego wykorzystania ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego. Takie zamontowanie stałych żaluzji pozwala na korzystanie z energii cieplnej we wszystkich miesiącach w roku, jednak w różny sposób. Dokładniej opisując wygląda to następująco: latem słońce jest najwyżej położone na niebie - dlatego też łamacze światła tworzą cień na ścianach budynku, tym samym obniżają ilość ciepła pochodzącego ze światła słonecznego, docierającego do środka budynku.

Sprawdź - Łamacze światła na Grako.pl
Zimą natomiast słońce znajduje się niżej, dzięki czemu łamacze światła nie blokują, a umożliwiają odpowiednie nasłonecznienie okien i dodatkowe ogrzanie budynku. Opisywane poziome żaluzje pomagają więc też zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą oraz klimatyzacji latem, gdyż odpowiednie ich zamontowanie ma korzystny wpływ energii cieplnej na ogrzewanie budynku lub jego brak. Powodują one zatem komfort właściciela oraz korzystny klimat wewnątrz pomieszczenia.

Pionowe łamacze światła - ochronią przed oślepieniem

Pionowe łamacze światła możemy kojarzyć z już bardziej typowymi żaluzjami, które znajdują się na zewnątrz budynku. Ich zadaniem jest więc po prostu odbijanie i rozpraszanie światła słonecznego tak, aby nie oślepiało ono osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Przyczyniają się one tym sposobem do komfortu ich użytkowników. Dodatkowo zapobiegają też przegrzewaniu się pomieszczeń, właśnie dzięki odbijaniu promieni słonecznych, tym samym ograniczając koszty związane z klimatyzacją.

Żaluzje i estetyka?
Łamacze światła zazwyczaj wykonywane są ze stali lub aluminium. Składają się one ze stałych lub obrotowych lamel, o kilkunastu wymiarach i kształtach, montowanych pod różnymi kątami. Ten detal architektoniczny jest jednak ciekawym dopełnieniem budynku i po odpowiednim dopasowaniu może być uważany nie tylko za funkcjonalny element, ale również za estetyczny dodatek do nowoczesnego budynku.

Liczne zalety łamaczy światła
Zarówno poziome, jak i pionowe łamacze światła używane są w celu optymalizacji docierających promieni słonecznych do danego pomieszczenia. Wiąże się z nimi jednak znacznie więcej zalet - oszczędności, walory estetyczne i wiele innych.

Artykuł sponsorowany