reklama

Podczas konferencji JESTEM, REAGUJĘ mówili o zagrożeniach dla dzieci

Opublikowano:
Autor:

Podczas konferencji JESTEM, REAGUJĘ mówili o zagrożeniach dla dzieci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW piątek 10 lutego w Domu Kultury przy ulicy Nadwodnej w Garwolinie odbyła się konferencja na temat seksualnego wykorzystywania dzieci #JESTEM # REAGUJĘ. Ciekawe wykłady o zagrożeniach przeprowadzili eksperci z dziedziny: psychologii, medycyny i prawa. Podczas wydarzenia odbyła się też premiera spotu KOCHAM CIĘ. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Tętniące Życiem, a patronem medialnym Kuriergarwolinski.pl i Gazeta Twój Głos.
reklama

Fundacja Tętniące Życiem  na co dzień zajmuję się problemami kobiet, niesie pomoc w sytuacjach, kiedy kobietom brakuje sił do walki z chorobą, przemocą domową i innymi problemami, które je spotykają. Założycielki Fundacji Agnieszka Sadowska-Janiec i Barbara Jarzyna w czasie swojej działalności spotykają się również z problemem krzywdzenia oraz wykorzystywania seksualnego dzieci, dlatego zdecydowały się otwarcie o tym porozmawiać. Ponieważ problem pojawia się coraz częściej, zaprosiły specjalistów w tej dziedzinie, którzy opowiedzieli słuchaczom, na co zwracać uwagę w zachowaniu dzieci, jak reagować i gdzie można zgłosić się po pomoc.

- Chciałyśmy otwarcie porozmawiać na temat wykorzystywania dzieci i nagłośnić problem, gdyż mamy sygnały o tego rodzaju zdarzeniach – wyjaśnia Agnieszka Sadowska-Janiec. - W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu pojawiło się również kilka ujawnionych przypadków molestowania dzieci. Statystyki są zatrważające: Co 5 dziewczynka i co 15 chłopiec są ofiarami różnego rodzaju krzywdzenia i wykorzystywania seksualnego! To są ujawnione przypadki! A ile jest dzieci i małoletnich, których koszmar nie został przerwany? - pyta Agnieszka Sadowska- Janiec.

- Potrzebna nam jest transformacja społeczeństwa i wyrobienie nawyku reagowania, a nie jak to jest: „Wiem, ale nie wiem i widzę, ale nie widzę”. I dotyczy to każdego z nas. Jeśli wiemy, a nie reagujemy to mamy w tym swój udział. Oprawcy są wtedy bezkarni, bo mają przyzwolenie społeczne. Głośne mówienie o tym, że doszło do przestępstwa, powinno być  naszym wspólnym obowiązkiem. Zacznijmy żyć tak, aby nasze życie było wartościowe – przekonywała podczas konferencji Agnieszka Sadowska-Janiec.

 - Dzieciństwo nie zawsze bywa beztroskie. Bywa, że jest pełne lęku i bólu. A co gorsza pełne wstydu. Trudno nam w to uwierzyć, ale niestety tak bywa. Narastająca w dziecku nieufność powoduje "zamykanie się” w sobie i powoli zatraca się poczucie bezpieczeństwa. Bywa, że wykorzystywane dziecko milczy i z czasem trudne przeżycia spycha w zakamarki pamięci. Jednak my ludzie mamy taką dziwną funkcję w sobie, że to co nigdy nie zostaje wypowiedziane, na zawsze pozostaje w człowieku – mówiła Barbara Jarzyna.

Po krótkim wprowadzeniu założycielek fundacji, odbyła się premiera spotu  # KOCHAM CIĘ na temat molestowania dzieci (video na końcu tekstu).
- Spot swoim przekazem wbija w fotel. Bardzo mocne przesłanie. Miałam ciarki na ciele po obejrzeniu spotu, i  dopiero do mnie dotarło jaki to koszmar – mówi jedna z uczestniczek konferencji.

O czym mówili prelegenci?

W piątkowej konferencji udział wzięła m. in: Elżbieta Szadura-Urbańska, ekspertka ds. pomocy rodzinom z dziećmi i psycholog, która reprezentowała  rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Przedstawicielka rzecznika w swoim wystąpieniu omówiła problem wykorzystywania seksualnego, zaakcentowała jak ważna jest wiedza i pomoc krzywdzonym dzieciom oraz przywołała odpowiednie przepisy prawne, które stosuje się w walce z tego rodzaju patologią.

Następnie Karolina Czarnecka i Ewa Foks z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" przedstawiły problem krzywdzenia oraz wykorzystywania      seksualnego dzieci i poinformowały gdzie pokrzywdzeni mogą się zwrócić po pomoc.
Karolina Czarnecka to psycholog Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, mgr psychologii o specjalizacji sądowo - penitencjarnej,  koordynatorka programu wolontariatu "Niebieskiej Linii". Ewa Foks jest magistrem psychologii, psychoterapeutką, certyfikowaną specjalistką ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
@@@
Tomasz Rękawek w swoim wystąpieniu opowiedział o symptomach i zjawiskach wskazujących, że dziecko jest krzywdzone. Tomasz Rękawek jest absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na kierunku Psychologia, specjalizacja – psychologia ogólna i psychodiagnostyka. Pracuje w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Neurologii w Garwolinie. Do jego głównych zadań należą: prowadzenie terapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej oraz diagnoza psychologiczna.

Lekarz Agnieszka Borowska, pracująca w SP ZOZ w Garwolinie na Oddziale Dziecięcym tłumaczyła na czym polega rozpoznawanie oznak fizycznych u dzieci krzywdzonych, świadczących o wykorzystywaniu seksualnym.

„Przestępstwa seksualne wobec dzieci i nieletnich  Procedury prawne i instytucje świadczące pomoc” to temat wykładu, jaki wygłosiła aspirant Danuta Kalinowska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Danuta Kalinowska jest autorką dwóch kampanii profilaktycznych „Stop przemocy w rodzinie” oraz powiatowego informatora dla osób dotkniętych przemocą.

Ostatnią prelekcję wygłosił Andrzej Ballaun, który przedstawił wstrząsającą relację dziecka wykorzystywanego seksualnie. Opowiedział również o tym, jak tego rodzaju doświadczenia przekładają się na dorosłe życie osoby wykorzystywanej.
Andrzej Ballaun jest psychoterapeutą oraz seksuologiem klinicznym. Jest również doradcą rodzinnym, edukatorem seksualnym, a także biegłym sądowym w sprawach rodzinnych.

Podczas konferencji głos zabrała również Kamila Sabak reprezentująca posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, która odczytała list od parlamentarzysty, popierający konferencję i działania Fundacji Tętniące Życiem.

Spot KOCHAM CIĘ
na facebooku w ciągu trzech dni obejrzało już 11,5 tys. osób. Od dziś jest dostępny na YouTube.


Twórcą spotów FTŻ jest Paweł Jarzyna. Nagrywa i reżyseruje filmy krótkometrażowe i reklamowe. Ukończył szkołę reżysersko-filmową w Warszawie i niezmiennie od początku  powstania Fundacji wspiera ją w działaniach.


Fundacja Tętniące Życiem pragnie podziękować osobom i instytucjom, które wsparły konferencję: Honorowemu Patronowi - Rzecznikowi Praw Dziecka Panu Markowi Michalakowi, Fundacji Mederi, Okiem Mamy, patronom medialnym: Kuriergarwoliński.pl oraz Twój Głos, Grażynie Kołodziejczyk za prowadzenie konferencji, Pawłowi Jarzynie - twórcy spotu, Magdalenie Kopik za organizację spotu, Izabelli Woźniak za rysunek do plakatu i zdjęcia z planu i konferencji, osobom biorących udział w konferencji i wspierającym jej organizację, Panu Karolowi Banaszkowi - Ambasadorowi Rzecznika Praw Obywatelskich za ofertę niesienia pomocy w sprawach trudnych  i pomoc w sporządzaniu pism do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Założycielki Fundacji Tętniące Życiem na podstawie materiałów zebranych podczas konferencji wydadzą folder zawierający informacje jak chronić dzieci, reagować na krzywdę dziecka oraz o tym jakie wyglądają symptomy świadczące o wykorzystaniu, jak reagować i gdzie można zgłosić się po pomoc.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo