Przypomnijmy, że od 20 lutego przez kilka dni blokowana była trasa S17 w Gończycach, w kierunku Warszawy. Następnie oba pasy S17 były nieprzejezdne. Zablokowany był węzeł Gończyce i drogi dojazdowe do węzła.
Dziś rolnicy będą blokowali ulice w Warszawie i drogi dojazdowe do Warszawy, m.in. węzeł Wiązowna na S17. Spora grupa maszyn rolniczych przejechała dziś na protest przez Garwolin. O 11.00 ma się odbyć strajk rolników pod KPRM.
@@@
Postulaty rolników to: zatrzymanie produktów rolnych z Ukrainy, likwidacja unijnego „zielonego ładu”, likwidacja Eko Schematów i norm GAEC w unijnej polityce rolnej, ustawowe wprowadzenie cen minimalnych na podstawowe produkty rolne tj. zboża, mleko, trzodę, wołowinę, warzywa i owoce.
Komisja Europejska zakazała od 2 maja 2023r. importu nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzenia ukraińskiego do pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej: Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. 5 czerwca zakaz ten przedłużono do 15 września.
@@@
We wrześniu Mateusz Morawiecki ogłosił, że wysłał do Komisji Europejskiej ultimatum z jednoznacznym żądaniem przedłużenia po 15 września zakazu wwozu czterech zbóż (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika) z Ukrainy. Premier oświadczył przy tym, że jeżeli Komisja Europejska się nie zgodzi, Polska wprowadzi zakaz samodzielnie.
Do 2 maja 2023r. produkty rolne z Ukrainy wjeżdżały bez większych problemów, a nieszczelność embarga po tym terminie zgłaszali sami rolnicy. Radykalny kurs wobec produktów z Ukrainy, rząd PiS przyjął przed wyborami. Aktualny rząd na razie nie zamierza blokować produktów rolnych z Ukrainy, ani też wycofywać się z Zielonego Ładu zaakceptowanego w Brukseli przez PiS.
źródło: własne/dorzeczy.pl
wideo: Studio Pieńkowski
Komentarze (0)