16 marca w hali sportowej przy szkole Podstawowej w Pilawie, lokalna społeczność świętowała 40-lecie nadania praw miejskich Pilawie. Zgromadzonych na sali gości powitała przewodnicząca rady miejskiej w Pilawie Dorota Niemiec – Jóźwicka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, członkinie samorządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, posłowie minionych kadencji Stanisława Prządka, Iwona Kurowska i Marian Piłka, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, wójt gminy Wilga Bogumiła Głaszczka i burmistrz Osiecka Karolina Zowczak. Na wydarzeniu pojawili się też radni powiatowi i gminni, przedstawiciele firm, instytucji i lokalnych społeczności.
Po odegrani hymnu głos ponownie zabrała przewodnicząca rady miejskiej w Pilawie Dorota Niemiec- Jóźwicka:
- Spotykamy się tutaj dziś aby wspólnie uczcić ważną datę w historii naszego miasta - dzień 1 stycznia 1984r. kiedy to Pilawa stała się miastem. Obchodzony w tym roku jubileusz to wyjątkowy moment, który skłania nas do spojrzenia wstecz i docenienia ogromnej pracy oraz osiągnięć w rozwoju miasta, a także refleksji nad tym, jak dalej możemy wspólnie budować jego lepszą przyszłość – mówiła.
Rys historyczny miasta przedstawiła Maria Gudro – Homicka, która zaznaczyła, że Pilawa starania o otrzymanie praw miejskich rozpoczęła już… w 1965r.
Nadanie praw miejskich Pilawie przyśpieszyło jej rozwój
- Decyzje o przyznaniu praw miejskich pilawie, mieszkańcy Pilawy przyjęli z satysfakcją, bo przecież na tę decyzję czekali, ale też z nadzieją, że przyznanie tych praw umożliwi zdecydowanie jej rozwój – mówiła burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian. - Trzeba stwierdzić, że w czas samorządności Polska wchodziła z niewielką liczbą utwardzonych ulic, brak było chodników, budynki użyteczności publicznej wymagały remontu. Brak było wodociągów i kanalizacji. Tereny zielone były zaniedbane, brakowało bazy sportowej. Chyba tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, że w studniach była woda niezdatna do picia – przypomniała włodarz.
@@@
Burmistrz zaznaczyła, że samorząd mógł się rozwijać w dużej mierze dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym.
- Każda kadencja przynosiła kolejne inwestycje, chociaż największy rozwój Pilawy rozpoczął się z momentem wejścia do Unii Europejskiej, bowiem wówczas rozpoczęliśmy wyścig po środki unijne, który zdecydowanie przyspieszył rozwój nie tylko miasta Pilawa, ale też całej gminy. Dziś śmiało możemy się pochwalić, że jesteśmy w czołówce gmin na Mazowszu pod względem wykorzystania środków unijnych. Pod tym względem wyprzedzamy wszystkie gminy powiatu garwolińskiego. Oczywiście, korzystaliśmy w dużym stopniu ze środków samorządu województwa, bo większość zadań jest realizowanych przy wsparciu środkami albo unijnymi albo środkami samorządu województwa, chociaż korzystaliśmy również ze środków rządowych – podkreśliła włodarz.
Albina Łubian wśród zrealizowanych w ostatnich latach inwestycji wymieniła pilawską szkołę podstawową, rozbudowywane trzykrotnie przedszkole, które jest największe w powiecie, żłobek samorządowy, rozbudowę Urzędu Miasta, rewitalizację pilawskiego parku, budowę centrum przesiadkowego, a także dróg i chodników.
Władzom gminy Pilawa, pięknego jubileuszu gratulowali m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i członkini samorządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie pamiątkowych medali osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju miasta Pilawa. Oficjalną część obchodów zamknął występ Orkiestry Dętej z Pilawy i mażonetek.
Komentarze (0)