reklama

Niepłodność łatwiej pokonać z refundacją in vitro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niepłodność łatwiej pokonać z refundacją in vitro - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaNiepłodność została uznana za chorobę cywilizacyjną nie bez powodu. Problem ten dotyka nawet 1,5 mln par w Polsce. Nie każde leczenie niepłodności w postaci farmakologicznej, zabiegów, inseminacji przynosi oczekiwane rezultaty. Czasem konieczne jest zastosowanie zapłodnienia in vitro. Program finansowania in vitro z budżetu państwa sprawia, że ta metoda staje się bardziej dostępna w Polsce. Realizują go ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, do których należy też Klinika Bocian w Warszawie.
reklama

Rządowy program in vitro



Nowy program refundacji in vitro ma działać od czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Zakłada szeroką pomoc parom dotkniętym niepłodnością. Mają one do dyspozycji nie tylko in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi, ale też z dawstwem oocytów, nasienia i zarodków. Refundacji podlegają m.in. wizyty, badania, punkcja jajników, procedury embriologiczne, transfer i mrożenie zarodków. Zakwalifikowana do programu in vitro para może podejść do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Do 4 cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyni, do 6 cykli z dawstwem zarodków. Osoby posiadające zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur zapłodnienia pozaustrojowego, też mogą uzyskać refundację kriotransferu. Program jest także dostępny dla par starających się o rodzeństwo dla swojego dziecka. Warto zaznaczyć, że potwierdzenie spełnienia kryteriów kwalifikacji do programu ma miejsce przed każdym kolejnym cyklem.

Kwalifikacja do rządowego programu IVF



Każda para, która planuje skorzystać z ogólnopolskiego programu refundacji in vitro musi przejść proces kwalifikacji u realizatora. Musi mieć stwierdzoną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskutecznie leczoną niepłodność przez 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do programu. Wiek pary ma też znaczenie, bowiem ustalona jest górna granica. W przypadku mężczyzn do 55 roku życia, u kobiet do 42 roku życia, jeżeli korzystają z własnych oocytów lub nasienia dawcy i do 45 roku życia, gdy jest to in vitro z komórkami jajowymi dawczyń lub zarodkami dawców. Para musi być również w związku – małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Jeżeli pacjenci zdecyduje się na procedurę z dawstwem niezbędna będzie też opinia psychologa związana z gotowością do rodzicielstwa niegenetycznego. Nie jest w programie określona minimalna granica hormonu AMH, co miało miejsce we wcześniejszych programach samorządowych.

Jak skorzystać z refundacji in vitro?



Pary zainteresowane rządowym programem in vitro mogą zgłaszać się do ośrodków wspomaganego rozrodu, które zostały wybrane na realizatorów w drodze konkursu. Należy do nich Klinika Bocian w Warszawie zlokalizowana przy ul. Stawki 2a, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem niepłodności u kobiet i mężczyzn oraz in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie.  Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego, procesu kwalifikacji par można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 22 300 50 90 lub odwiedzając stronę poświęconą refundacji in vitro: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama