Wielkie Łowy
W piątek 24 kwietnia ponad 50 wilczków rozpoczęło swoje Wielkie Łowy Mszą Świętą w parafii Matki Boskiej Kodeńskiej w Pilawie. Gromady z Garwolina, Pilawy oraz Łaskarzewa spędziły kolejne dwa dni na wspólnych grach, zabawie i nauce. Najciekawszym punktem programu, który czekał chłopców, były różne zadania, między innymi bieg w worku, małpi mostek, strzelanie z łuku czy czołganie się. Tego samego dnia wilczki miały szansę wziąć udział w Czasie Nowej Gwary, czyli śpiewaniu piosenek dżungli oraz Uczcie Ikkiego, której zwieńczeniem było wspólne pieczenie jabłek, bananów oraz ziemniaków w żarze.
Głównym wydarzeniem niedzielnego poranka był Pheal. W grze wilczki zmierzyły się z zadaniami przygotowanymi przez Stare Wilki, a na koniec stoczyły walkę z Buldeo-podstępnym myśliwym niszczącym dżunglę, w której mieszka Mowgli z przyjaciółmi. Po Mszy św., obiedzie i podsumowaniu wyjazdu wilczki rozjechały się do swoich domów, ciesząc się z tego wspólnie spędzonego czasu.
@@@
Deszcz i Potop
1 maja czterdziestu harcerzy z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa przybyło na stację kolejową w miejscowości Leokadia koło Łaskarzewa. Niedługo potem część zastępów, która po wyjściu z pociągu, znalazła się pod sztandarem Królestwa Szwecji, napadła na zgromadzone w pobliskim lesie pospolite ruszenie harcerzy stanowiących wojsko Rzeczypospolitej. Wynik odtworzonej w ten sposób bitwy pod Ujściem z roku 1655 był zgodny z historią. Rozbite oddziały szlachty rozpierzchły się po okolicznych lasach, a wojska szwedzkie rozlały się po Rzeczypospolitej niczym Potop.
Po takim rozpoczęciu, harcerzy czekał jeszcze całodzienny rajd, podczas którego mogli wykazać się znajomością technik harcerskich, fabuły drugiej części trylogii Henryka Sienkiewicza oraz faktów dotyczących wydarzeń, postaci i militariów z lat 1655-1660.
Jasna Góra
2 maja, tj. dzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, uczestnicy harców rozpoczęli Mszą św. sprawowaną przez duszpasterza hufca, ks. Mariusza Zaniewicza.
Główną przygodą, która czekała na harcerzy tego dnia, była możliwość wzięcia udziału w oblężeniu klasztoru na Jasnej Górze. Przez całe przedpołudnie zastępy przygotowywały katapulty i amunicję. Następnie wykorzystały je, biorąc udział w oblężeniu lub obronie klasztoru. Tym razem zastępom szwedzkim udało się odwrócić bieg historii i wedrzeć do twierdzy.
Popołudniu zastępom polskim udało się przetransportować króla Jana Kazimierza ze Śląska do zamku w Lubowli. Później nastąpił czas walki podjazdowej, w podczas której wojska szwedzkie zajmowały się rabunkiem dóbr, a jednostki polskie łupiły oddziały najeźdźców. Finałem tych zmagań była walna bitwa pod Warszawą, w której zwycięstwo odniosły zastępy walczące pod sztandarem Rzeczypospolitej.
W niedzielę harcerze sprawnie zwinęli obozowisko w Podłężu, po czym udali się na Mszę św. do pobliskiego kościoła w Samogoszczy. Po Eucharystii nastąpił apel kończący połączony z ogłoszeniem wyników. Z ośmiu zastępów, które brały udział w Harcach Majowych na podium znalazły się: III miejsce - zastęp Kruk z Pilawy, II miejsce - zastęp Tarpan z Garwolina, I miejsce - zastęp Orzeł z Garwolina.
Zdjęcia: 1 Hufiec Garwolińsko-Pilawski
Komentarze (0)