reklama

Łukasz Moreń – wychowanek Wilgi Garwolin trafił na szczyty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Youtube.com/zrzut ekranu

Łukasz Moreń – wychowanek Wilgi Garwolin trafił na szczyty - Zdjęcie główne

foto Youtube.com/zrzut ekranu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaWybitny badmintonista. Reprezentant Polski w różnych kategoriach wiekowych. Wielokrotny medalista mistrzostw naszego kraju oraz imprez międzynarodowych. Trener i instruktor badmintona. Łukasz Moreń pierwsze kroki sportowe stawiał w MKS-ie Wilga Garwolin.
reklama

Urodził się 1 czerwca 1986 roku w Warszawie. Badminton uprawiał od najmłodszych lat. Z biegiem czasu stał się czołowym zawodnikiem w naszym kraju. Nie byłoby to możliwe dzięki wsparciu rodziców oraz pierwszych trenerów, którzy zarazili go badmintonowym bakcylem. Jest wychowankiem Wilgi Garwolin – jego pierwszą trenerką była Jolanta Brzeźnicka.

Sekcja badmintona w Garwolińskim Klubie Sportowym działała przez 19 lat – wcześniej przez dekadę w popularną kometkę grano w sekcji badmintona przy Ognisku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Relaks przy Państwowym Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej w Garwolinie. W 1976 roku najlepsi zawodnicy tego zespołu przeszli do Ursusa Warszawa. Badmintonistów w Garwolinie objął Jerzy Rybicki – sekcja znalazła się pod skrzydłami ZNP Garwolin (jako GKS Wilga od roku 1981).

reklama

Badmintoniści Wilgi zdobywali medale mistrzostw naszego kraju, Ogólnopolskich Spartakiad Młodzieży, Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Młodzików oraz Juniorów Młodszych. Przez 17 sezonów występowali w rozgrywkach I Ligi, reprezentowali Polskę na badmintonowych kortach całego świata. W sezonach 1984/1985, 1989/1990, 1990/1991 plasowali się na 5. miejscu w rozgrywkach ligowych. W czasie istnienia klubu z różną intensywnością trenowało w nim 3 tysiące miłośników badmintona. 

Najlepszy w kraju w grze podwójnej był w latach 2006, 2008, 2009, 2011, 2012, 2015, 2016

W 2005 r. Łukasz Moreń ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach (Liceum Ogólnokształcące). Jest absolwentem Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Łodzi – w roku 2010 ukończył licencjat z pedagogiki.

reklama

Trenował w ww. Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach. Po zdaniu matury i Mistrzostwach Europy Juniorów w 2005 r. trafił do Ośrodka Szkolenia Centralnego w Warszawie.

W stolicy terminował przez 12 lat, trenując w kadrze narodowej i reprezentując Polskę na arenie europejskiej i światowej. Odbywał treningi akcyjne w Danii, Anglii, Niemczech, Korei i Indonezji, poznając różne metody szkoleniowe czołowych trenerów świata (o prymat w światowym badmintonie walczą reprezentanci Indonezji i Danii).

W czasie kariery zawodniczej Łukasz Moreń mierzył 189 cm wzrostu i ważył 86 kg. Jego dominującą w grze ręką była ręka prawa. W ostatnim etapie kariery używał rakiety modelu YONEX ArcSaber 11.

Specjalizował się w grze podwójnej – w deblu najczęściej grywał z Wojciechem Szkudlarczykiem. Reprezentował barwy klubów: Piast-B Słupsk i SKB Suwałki. Warto w tym miejscu odnotować, że Suwalski Klub Badmintona od wielu lat uznawany jest za najsilniejszy w naszym kraju – większość kadry Polski reprezentuje barwy właśnie SKB.

reklama

Łukasz Moreń był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. W 2009 r. wywalczył tytuł w grze pojedynczej. Najlepszy w kraju w grze podwójnej był w latach 2006, 2008, 2009, 2011, 2012, 2015, 2016. Mistrz Polski w grze mieszanej w roku 2014.

Wśród najważniejszych osiągnięć zawodniczych Łukasza Morenia w grze podwójnej należy wymienić m.in.: złoty medal Międzynarodowych Mistrzostw Szwajcarii 2011, złoty medal Turnieju Międzynarodowego "Polish Open" 2012, złoty medal Międzynarodowych Mistrzostw Holandii 2013, złoty medal Międzynarodowych Mistrzostw Bułgarii 2013, złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski 2014 oraz złoty medal Turnieju Międzynarodowego "White Nights" w roku 2014.

Bazował na spostrzeżeniach zdobytych podczas pracy z czołowymi trenerami europejskimi i azjatyckimi

reklama

W 2013 r. odniósł prawdopodobnie największe zwycięstwo w pojedynczym meczu, kiedy w czasie jednego z najbardziej prestiżowych turniejów All England w pojedynku deblowym razem ze swoim partnerem wygrał starcie ze sklasyfikowanymi na 4. miejscu w Rankingu Światowym reprezentantami Chin. W 2014 roku uczestniczył w Mistrzostwach Świata w grze podwójnej.

W szczytowym okresie duet Łukasz Moreń - Wojciech Szkudlarczyk był klasyfikowany na 23. miejscu rankingu światowego BWF (Badminton World Federation).

W 2017 r. zwyciężył w deblowym turnieju Polish Open – będąc międzynarodowym mistrzem Polski, zakończył zawodniczą karierę.

Jeszcze jako czynny zawodnik myślał o podjęciu pracy instruktora lub trenera. To mu się udało. Zdobył uprawnienia trenera BWF Level 3 oraz tutora BWF Level 1 z certyfikatem Światowej Federacji Badmintona, a także instruktora Polskiego Związku Badmintona z certyfikatem PZBad.

Jako trener nadzorował program BWF (Światowa Federacja Badmintona). Do ww. programu adaptował własne pomysły zdobyte w czasie długoletniego doświadczenia zawodniczego. Bazował przy tym na spostrzeżeniach zdobytych podczas pracy z czołowymi trenerami europejskimi i azjatyckimi.

Podczas procesu szkoleniowego bardzo dużą uwagę poświęca kwestiom mentalnym, bez których jakikolwiek sukces w dzisiejszym sporcie jest niemożliwy – według znawców tematu "predyspozycje miękkie" stanowią w ok. 70 proc. o sukcesie dzisiejszego sportowca. 

Wykładał i uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach pod egidą BWF

Przez okres ponad 2 lat pracował z kadrą naszego kraju. Początkowo terminował jako asystent głównego trenera, a następnie sam został trenerem głównym gier podwójnych. Po tym okresie rozpoczął pracę jako propagator badmintona i pracownik PowerBad. Ww. projekt zrzesza trenerów, kluby, organizacje oraz pojedyncze osoby. Organizuje turnieje badmintona, m.in. 55. Indywidualne Mistrzostwa Polski Elity w Gnieźnie.

Łukasz Moreń zajmuje się popularyzują i pracą na rzecz rozwijania badmintona w Książenicach pod Warszawą oraz w Strefie Ruchu Książenice. W 2019 r. objął funkcję asystenta koreańskiego trenera głównego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich - przejął obowiązki  odpowiedzialnego za kadrę narodową do lat 17.

Prowadzi zajęcia ze sportowcami niepełnosprawnymi - jest trenerem Katarzyny Ziębik, członkini kadry parabadmintona, którą powiódł do tytułu mistrzyni Europy. W PowerBad popularyzuje badminton i szkoli trenerów.

 Razem z ww. Wojciechem Szkudlarczykiem pełnił funkcję koordynatora Ośrodków Szkolnych Badmintona w Polsce, projektu dla polskiego badmintona kluczowego. Odpowiadał za przygotowanie programu szkolenia, koordynację, szkolenie trenerów, monitoring i ocenę.

Pracował jako trener klubowy. Był asystentem oraz trenerem różnych kategorii wiekowych w kadrach Polski, Hiszpanii i Peru. Wykładał i uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach pod egidą BWF.

W pracy szkoleniowej kieruje się mottem: "zrozumieć, aby opanować". Z młodymi adeptami doskonali ćwiczenia podstaw, do których należą m.in. szlifowanie techniki i pracy nóg oraz studiowanie taktyki. Jest trenerem wymagającym, gdyż tylko tacy mogą poprowadzić swoich podopiecznych do sukcesów. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Kurier Garwoliński Opis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama