Poziom rozprzestrzeniania się pyłu znad Sahary w Europie śledzi Barcelona Dust Regional Center. Jest to służba działająca w ramach Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Na interaktywnych mapach przygotowanych przez WMO widać, że pierwsza partia drobnego piasku już jest nad Polską.
Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował na X komunikat na ten temat. - Do Polski już dziś dociera pył znad Sahary, jutro (17 kwietnia) i w piątek (18 kwietnia) obejmie swym zasięgiem cały kraj – czytamy na X IMGW.
Niebo może zmienić kolor na bardziej pomarańczowy, zwłaszcza przy wschodzie i zachodzie słońca.
Saharyjski pył, to drobiny piasek, który pokonuje tysiące kilometrów i zawiera śladowe ilości radioaktywnych izotopów. Nie są one jednak groźne dla ludzi i środowiska. Pył będzie jednak brudził szyby samochodów i okna w domach przez to, że będzie się osadzał. Może to więc utrudnić przedświąteczne porządki.
Zjawisko to przestaje być czymś rzadkim, nawet w naszym kraju. IMGW, powołując się na badania naukowe, podkreśla, że częstotliwość jego obecności w Europie w ostatnich latach rośnie. Pył pojawia się na Starym Kontynencie nawet kilka razy w roku. Wpływają na to m.in. zmiany klimatu, przez które częściej napływa do nas bardzo ciepłe powietrze z południa.
Komentarze (0)