reklama

Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa w Hucie Garwolińskiej zajęła 2 miejsce w Plebiscycie Perły Mazowsza!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiegoOgłoszono wyniki tegorocznej edycji Plebiscytu Perły Mazowsza. W rankingu na Perłę popularności, czyli kandydata, na którego oddano najwięcej głosów, na drugim miejscu znalazła się Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa w Hucie Garwolińskiej. W pierwszej piątce znalazł się też Michał Sztelmach z Żelechowa (Parła Aktywności Społecznej) oraz Dni Pilawy (Perła Kultury).
reklama

Ścieżka zdobyła niewiarygodną liczbę aż 3 366 głosów (w tym 319 na facebooku). Na 4 miejscu z liczbą 2,942 głósów uplasował się Michał Sztelmach - pasjonat historii Żelechowa, który od 2007 roku z wielką pasją popularyzuje dzieje regionu. Jako autor książek, artykułów i współtwórca lokalnych inicjatyw historycznych, Michał ma ogromny wpływ na zachowanie i promowanie pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Żelechowa. Na piątym miejscu znalazła się impreza Dni Pilawy z 2,568 liczbą oddanych głosów.

Ścieżka Przyrodniczo–Kulturowa znajduje się w Hucie Garwolińskiej, w odległości ok. 7 km od Garwolina, przy szosie prowadzącej z Garwolina do Bud Uśniackich. Obiekt znajduje się na terenie Nadleśnictwa Garwolin, w kompleksie leśnictwa Huta.
Trasa ścieżki wytyczona jest nieprzypadkowo: prowadzi przez lasy o bogatym składzie gatunkowym, zróżnicowanej strukturze wiekowej i piętrowej, biegnie przez łąki, aleję starych drzew, obok upraw leśnych i stawu. Ukazuje bogactwo i specyfikę lasów garwolińskich, porusza tematy z zakresu ekologii, gospodarki łowieckiej, zagrożeń, funkcji lasów, przedstawia różnorodność zbiorowisk leśnych, złożoność procesów zachodzących w nich, rolę wody w lesie, zmiany w krajobrazie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz niektóre z działań podejmowanych przez leśników.

reklama

Ścieżka ma kształt pętli o długości 3,8 km. Rozpoczyna się na parkingu, gdzie znajdują się m.in.: tablice informacyjne, zadaszenia, wiata z ławostołami i miejsce na ognisko. Dodatkowymi atrakcjami są: alpinarium, ścieżka zdrowia, czy studnia z czynnym żurawiem. Przy parkingu rozmieszczone są również ekspozycje próbek drewna, przekrój mrowiska, budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków i wiele innych atrakcji.
Na ścieżce można prowadzić obserwację zwierząt i zjawisk zachodzących w przyrodzie, a także poznać ponad 35 gatunków spotykanych tu drzew i krzewów. Wzdłuż trasy rozmieszczone są przystanki tematyczne wyposażone w tablice informacyjne oraz szereg urządzeń i eksponatów związanych z poruszaną tematyką m.in. profil glebowy, pułapki feromonowe, próbki drewna występujących na trasie ścieżki gatunków drzew, urządzenia łowieckie i inne. Niewątpliwą atrakcją ścieżki są punkty obserwacyjne: dwie ambony widokowe oraz pomost na stawie. 
Ścieżka ma charakter uniwersalny – odbiorca w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie.

reklama

Z wszystkimi wynikami plebiscytu Perły Mazowsza można się zapoznać na stronie: perlymazowsza.pl/wyniki/

fot. Jakub Błędowski/Nadleśnictwo Garwolin

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo