Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej to obecnie największy związek jednostek samorządowych zrzeszający gminy wiejskie. Uczestnikami związku mogą być wszystkie gminy wiejskie, również te, o charakterze miejsko-wiejskim.
- Przystąpienie do Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej leży w interesie naszej gminy - czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej przez Radę Miejską w Pilawie.
Radni tłumaczą, że związek ma wpływ na zmiany prawa dotyczącego samorządu terytorialnego w ramach konsultacji ze stroną rządową. Działa aktywnie w imieniu i na rzecz gmin wiejskich.
- Organizuje liczne wystąpienia, stanowiska, opinie prawne oraz korzystne dla gmin zmiany w projektach ustaw. Reprezentanci związku biorą udział w Komitecie Regionów UE, uczestniczą w opracowywaniu i przyjmowaniu jego opinii ściśle związanych z pozycją i rozwojem gmin i obszarów wiejskich. Związek podejmuje działania na rzecz gmin wiejskich m.in. w parlamencie, rządzie RP i strukturach europejskich - czytamy.
Reprezentacja gmin wiejskich poprzez udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, Radzie Pożytku Publicznego, Naczelnej Rada Zatrudnienia, komitetów monitorujących różne środki europejskie przyczynia się do zwracania uwagi na problemy i wyzwania, z jakim zmagają się wiejskie samorządy.
Kosztem przynależności do tego związku jest wnoszenie składek, które określa statut Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Składka jest naliczana w zależności od liczby mieszkańców danej gminy poprzez wskaźnik wynoszący w 2025 roku - 0,6291 zł.
Celem statutowym związku jest wspieranie idei samorządności terytorialnej, obrona wspólnych interesów gmin wiejskich, dążenie do ich społeczno-gospodarczego rozwoju, w tym również wspieranie działalności naukowej i oświatowej oraz kulturalnej, a także kultury fizycznej i sportu. Jej celem jest również reprezentacja interesów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz ich mieszkańców, a także reprezentowanie interesów zbiorowych swoich członków wobec organów władzy publicznej.
Komentarze (0)