Według danych GUS z końca 2023 r. miasto i gmina Pilawa liczy 10757 mieszkańców, natomiast w 2024 r. zamieszkiwało ją 10726 mieszkańców, w tym w wieku produkcyjnym 6544 osoby (62,04 %), a poprodukcyjnym 1996 osób (18,58 %).
Nadal utrzymuje się tendencja do zmniejszania się liczby osób w wieku przedprodukcyjnym (dzieci) w stosunku do wzrostu liczby osób w wieku poprodukcyjnym (emerytów). Na terenie miasta i gminy Pilawa, wg stanu na dzień 31 grudnia 2024 roku zamieszkiwało 10726 osób. Spośród nich system pomocy społecznej w 2024 roku objął wsparciem 124 rodzin, w których jest 234 osoby.
- Klienci pomocy społecznej to przede wszystkim osoby o niskich dochodach, bezrobotni, niepełnosprawni, przewlekle chorzy, osoby niezaradne życiowo, bezradne w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, samotne, uzależnione. Dominującą grupę świadczeniobiorców stanowią bezrobotni, a także osoby uzależnione i przewlekle chore - czytamy w programie.
Jak jest z bezrobociem?
Wśród osób ubiegających się o wsparcie w ramach ustawy o pomocy społecznej, bezrobocie pozostaje jednym z głównych powodów. W 2024 r. wśród 133 rodzin korzystających z pomocy społecznej, problem bezrobocia dotyczył 39 rodzin (34% ogółu przyznanych świadczeń). Liczba osób bezrobotnych na terenie gminy Pilawa wyniosła niedawno 3787 osób, (w tym 46,05% stanowiły kobiety, 53,95% mężczyźni). Z kolei na koniec 2023 r. łączna liczba osób bezrobotnych wyniosła 3383 osób (w tym 44,1 % stanowiły kobiety i 55,9 % mężczyźni).
- Można zaobserwować wzrost bezrobocia na terenie miasta i gminy Pilawa, który może być skutkiem pandemii. Inne powody przyznawania świadczeń to m.in. ubóstwo, niepełnosprawność, długotrwała choroba i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych - czytamy.
Na podstawie sprawozdań oraz analizy dokumentów pracowników socjalnych MGOPS opracowana została diagnoza rodzin z problemem opiekuńczo-wychowawczym. Pracownicy socjalni wskazali na 21 środowisk z dominującym problemem w "realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodziców biologicznych".
W rodzinach tych przebywa łącznie 70 osób, w tym 40 dzieci. Problemy w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych dotyczą trzech podstawowych sfer: opieki i wychowania dziecka, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych.
- W większości rodzin problemy dotyczą więcej niż jednego obszaru. Problemy w zakresie prawidłowej realizacji roli opiekuńczej i wychowawczej są najbardziej skorelowane z brakiem umiejętności kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych. Ta sytuacja przy braku zapewnienia odpowiedniego wsparcia rodzinie wobec braku prawidłowych wzorców do naśladowania przez dziecko może doprowadzić do sytuacji "dziedziczenia` negatywnych postaw rodzicielskich i niekorzystnie oddziaływać na późniejsze pełnienie ról rodzinnych wobec własnych dzieci - czytamy w analizie.
Co zakłada program?
Przyjęty przez Radę Miejską program zakłada m.in.: monitoring funkcjonowania rodzin zagrożonych kryzysem i przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze; zapewnienie pomocy dla rodzin z dziećmi, w tym opiekuńczych i specjalistycznych czy wsparcie rodzin przez interdyscyplinarne zespoły specjalistów.
W planie jest także objęcie dzieci indywidualną terapią psychologiczno-pedagogiczną; prowadzenie działań interwencyjnych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci oraz współfinansowanie pobytu dziecka w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej.
Program będzie koordynowany przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pilawie. W ramach jego realizacji będą gromadzone informacje, które pozwolą na ocenę postępów oraz wskażą dalsze potrzeby.
Podmioty realizujące program będą składały do burmistrza Pilawy informację nt. stanu realizacji zadań ujętych w programie w terminie do 31 marca każdego roku.
Komentarze (0)