reklama

Ziemia Garwolińska też miała swojego księdza Brzóskę. Ksiądz Bolesław Stefański - kapłan niezłomny, bohater i męczennik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube.com

Ziemia Garwolińska też miała swojego księdza Brzóskę. Ksiądz Bolesław Stefański - kapłan niezłomny, bohater i męczennik - Zdjęcie główne

foto zrzut ekranu Youtube.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiegoNie tylko spowiadał i błogosławił ale też, niczym bohater powstania styczniowego ksiądz Stanisław Brzóska z Łukowa, podjął się kierowania oddziałem powstańczym. Ksiądz Bolesław Stefański nie był rosłym mężczyzną. Twarz i posturę miał łagodną i delikatną. Gdy przyszła potrzeba stanąć w obronie Ojczyzny pokazał niewiarygodną siłę i hart ducha, nie miał wątpliwości co jest jego ludzkim i kapłańskim obowiązkiem. W Maciejowicach pielęgnowana jest pamięć o tej ważnej postaci.
reklama

Urodził się w Kochowie niedaleko od Maciejowic. Środowisko w jakim się kształtował z pewnością miało znaczący wpływ na jego postawę i wybory. Po ukończeniu szkoły elementarnej kontynuował naukę w krakowskim gimnazjum. Musiał być zdolnym uczniem gdyż w tamtych czasach większość jego rówieśników swoją edukację kończyło na szkole elementarnej.

Nie od razu został księdzem

Po gimnazjum rozpoczął studia matematyczno-przyrodnicze w Warszawie. Dalsze swoje życie związał jednak ze stanem kapłańskim, wstąpił do seminarium duchownego. Gdy je ukończył i został wyświęcony, przyszła tragedia drugiej wojny. Jako młody wikary służył m.in. na terenie parafii  Kocierzew, Grójec i św. Józefa na Kole w Warszawie. Oprócz działalności duszpasterskiej bez wahania zaangażował się w konspirację związaną z Armią Krajową i Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Włączył się do ratowania ludności żydowskiej, współpracował z Szarymi Szeregami, uczestniczył w akcji "Burza".

reklama

Druga okupacja

Doświadczenia walki z hitlerowskim okupantem wykorzystał w latach powojennych. Związany z Narodowymi Siłami Zbrojnymi oraz Niezależną Organizacją Wojskową nie uznawał nowej rzeczywistości. Organizował podziemie antykomunistyczne w Grójcu i w Markach pod Warszawą. Powierzono mu dowództwo Pogotowia Akcji Specjalnych okręgu warszawskiego. Przeprowadził kilka akcji sabotażowych. Namierzony i aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa został w 1946 r. To co go spotkało w więzieniu komunistycznym jest trudne do wyobrażenia. Tortury fizyczne i psychiczne były codziennością. Do tego wszystkiego doszły problemy zdrowotne (rana w nodze po postrzale podczas aresztowania), które doprowadziły do amputacji nogi.

Dr Tomasz Łobuszewski, dyrektor warszawskiego oddziału IPN podczas dyskusji po premierze filmu "Sumienie Hioba. Rzecz o ks. B. Stefańskim": Ten Kapłan Wyklęty z pewnością powinien być zaliczany do panteonu najważniejszych Żołnierzy Wyklętych i Niezłomnych w historii Polski
Ksiądz z wyrokiem śmierci

reklama

Komuniści skazali go, jako pierwszego chyba duchownego w Warszawie, na karę śmierci. Jego przyjaciele wystąpili z prośbą o ułaskawienie ale prośba został początkowo odrzucona. Kara śmierci został jednak "łaskawie" zamieniona na dożywocie a później na 15 lat więzienia. Ostatecznie uzyskał wolność 1954 roku. Był już wrakiem człowieka. Ostatnie lat życia spędził w szpitalach i ośrodkach, do pełnej aktywności duszpasterskiej nigdy już nie powrócił. Zmarł 10 lutego 1964 roku. Został pochowany na maciejowickim cmentarzu w grobie rodzinnym swoich rodziców.

Bohater lokalnej pamięci

1 marca 2014 roku w Maciejowicach w istniejącym wtedy Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza została zorganizowana wieczornica poświęcona ks. Stefańskiemu. Wieczornicę rozpoczęło spotkanie przy grobie, z udziałem pocztów sztandarowych w tym żołnierzy AK obwodu Gołąb. Zaproszona została rodzina Stefańskich z Piotrem Stefańskim na czele. Następnie w hali sportowej zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej. Od tamtego czasu z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych maciejowickie uroczystości skupiały się wokół postaci ks. Stefańskiego. W 2015 i 2016 roku zorganizowane zostały biegi Tropem Wilczym w których brało udział około 200 osób. Meta tego biegu znajdowała się na maciejowickim cmentarzu przy grobie ks. Stefańskiego. W następnych latach 1 marca odbywały się spacery historyczne w których uczestniczyła udział młodzież klas ósmych maciejowickiej szkoły podstawowej. Jest to żywa lekcja historii gdzie kolejne roczniki maciejowickiej młodzieży poznają tego ważnego bohatera ostatniej wojny i podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce.

reklama

Wspomnienie Księdza o okolicznościach zatrzymania i postrzelenia:... Zostałem wsadzony do samochodu, w którym jeden z funkcjonariuszy groził mi abym siedział cicho. Przewinął mi się wówczas przed oczami cały szereg cierpień, jakie miałem przejść i dlatego za wszelką cenę postanowiłem się wydostać: chwyciłem za broń funkcjonariusza, aby nie mógł strzelać. Wywiązała się walka i w krótkim czasie zostałem obezwładniony. Stojąc już obezwładniony, zostałem przez funkcjonariusza postrzelony w nogę.(ze strony muzeumzlonierzywykletych.pl)
 Tablice w Markach i maciejowickim kościele

Rok 2023 był rokiem szczególnym jeśli chodzi o upamiętnienie tej znaczącej dla całego regionu postaci. 24 września 2023 w Markach, gdzie ksiądz również działał, tamtejsze środowisko patriotyczne doprowadziło do  odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci Ks. Stefańskiego. 11 listopada 2023 w Maciejowicach pojawiła się kolejna tablica pamięci ks. Bolesława. W dniu Święta Niepodległości w przedsionku maciejowickiej świątyni, w której ks. Stefański był ochrzczony,  dzięki ogromnej przychylności ks. proboszcza Andrzeja Jaczewskiego został odsłonięta pamiątkowa tablica. W tej parafii na cmentarzu parafialnym znajduję się jego grób. Został wpisany do rejestru IPN-u jak Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległości Polski. W Święto Niepodległości 2023 roku została przytwierdzona do grobu tabliczka potwierdzająca ten fakt. Stało się to dzięki Rodzinnej Grupie Historycznej Szwadron Żandarmerii z panem Tomaszem Kaczyńskim na czele. To oni wystąpili do IPN z takim wnioskiem, który spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony władz państwowych. 

reklama

Miałem niewątpliwą przyjemność w tych wszystkich wydarzeniach uczestniczyć, a w sprawie tablicy pamięci w Maciejowicach trochę bardziej się zaangażować. 

Ksiądz Stefański był jedynym znanym nam duchownym który oprócz posługi duchownej był realnym dowódcą zbrojnego oddziału podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej
Przyłóż smartfon do tabliczki na grobie

O rejestracji grobu przez IPN dowiedziałem się podczas uroczystości w Markach 24 września, gdzie ta wiadomość została ogłoszona. Wtedy to Grupa Historyczna została zaproszona do Maciejowic aby przytwierdzić tę tabliczkę. Oprócz tej tabliczki na grobie ks. Stefańskiego umieszczony jest kod QR. Jego zeskanowanie smartfonem da możliwość do dotarcia do kolejnych informacji o bohaterze. Jest to dobre i pożyteczne rozwiązanie. 

Andrzej Nakonieczny

Film pt. "Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jvFABIxD29w

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo