reklama

Zniszczone podczas wojny kopuły wróciły na wieże kościoła w Łaskarzewie! Były tłumy parafian i oklaski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiego"Zapisujemy kolejny ważny rozdział w historii naszej parafii. Z ogromną radością informujemy, że na wieży naszego kościoła powróciły kopuły!" - poinformowały władze Gminy Łaskarzew. Prace remontowe w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie dobiegają końca. Przywrócenie frontonu kościoła do formy, jaką miał przed wybuchem II wojny światowej, jest częścią zaplanowanych na ten rok uroczystości rocznicowych 700- lecia istnienia parafii. Podczas wczorajszego montowania kopuł, pod kościołem zgromadzili się liczni parafianie, którzy obserwowali z zaciekawieniem cały proces.
reklama

- Dziś zapisujemy kolejny ważny rozdział w historii naszej parafii. Z ogromną radością informujemy, że na wieży naszego kościoła powróciły kopuły! To niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce dokładnie w dniu dzisiejszym, jest powrotem do naszych korzeni. Kopuły istniały przed II wojną światową, jednak zostały zniszczone podczas okupacji niemieckiej. Dziś, po wielu latach od ich utraty, wracają na swoje miejsce.
To historyczny moment, który przypada na 700. rocznicę powstania naszej parafii. Ogromne gratulacje i podziękowania kierujemy do księdza proboszcza Sławomira Niewęgłowskiego za jego determinację i upór w dążeniu do tego celu.- cieszą się władze Gminy Łaskarzew. Wczorajsze montowanie kopuł stało się ważnym wydarzeniem w życiu parafian z Łaskarzewa - tłumnie zgromadzili się pod budynkiem kościoła i uważnie obserwowali cały proces. Gdy się udało, słychać było gromkie brawa.
 
Prace ruszyły w litopadzie 2024 r.
 
 Prace związane z odbudową zabytkowych wież kościoła ruszyły w listopadzie 2024 r. Wykonawcą była Firma Budowlana Mir-Bud Renowacja Obiektów Zabytkowych Mirosław Włodarczyk.
Ostatni etap, czyli zamontowanie drewnianych wieżyczek pokrytych blachą miedzianą na szczytach odbudowanych wież kościelnych dobiegł właśnie końca. Krzyże, które zostały usytuowane na zwieńczeniach wieżyczek będą podświetlane. Konstrukcja została również wyposażona w system odgromowy, który ma zapobiegać ewentualnym uszkodzeniom budowli w wyniku wyładowań atmosferycznych. Odnowiono także elewację frontową kościoła.

reklama

Nad wejściem w odbudowanym portyku kościoła zostanie umieszczona figura Matki Bożej Niepokalanej, ufundowana przez anonimowego darczyńcę.

Dzieło uświetnienia obchodów 700- lecia parafii w Łaskarzewie, zainicjowane przez proboszcza ks. prałata płk Sławomira Niewęgłowskiego prezentuje się imponująco.

Historia kościoła

Jak napisano w opracowaniu przygotowanym w projekcie prac konserwatorskich nadbudowy (odtworzenia) dwóch wież kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, "najstarszy kościół na tym miejscu p.w. Krzyża Świętego erygowany został prawdopodobnie ok. 1420 – 1424 r., po założeniu miasta przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza Gosłowskiego, który uzyskał przywilej założenia miasta na gruntach wsi Korczyczew, leżącej w diecezji krakowskiej i przeniesionej w 1418 roku do diecezji poznańskiej. Pierwsza wzmianka o kościele w tym miejscu pochodzi z 1474 r. W aktach z wizytacji parafii przez biskupa Goślickiego w 1603 r. odnotowano kościół drewniany „pod tytułem” Krzyża Świętego. Kolejne etapy budowy kościoła datuje się na lata 1628-1629, biskup poznański Maciej Lubieński dokonał poświecenia nowego ołtarza głównego. W 862 r. parafia wizytowana była przez bpa. Beniamina Szymańskiego, w aktach z tej wizyty wspomina się o drewnianym kościele wybudowanym w 1728 r. przez ks. Tarwida. Kościół ten uległ szybkiemu zniszczeniu. Pierwszy kościół murowany został wzniesiony w Łaskarzewie dopiero w 1876 r. Był on nieduży z dwoma wieżami. W trakcie I wojny światowej kościół ten został częściowo zniszczony. W trakcie działań wojennych w dniach 15-17 września 1939 r. kościół legł w gruzach w znacznej części. Zawaliły się obie wieże, spaleniu uległ drewniany strop oraz wolnostojąca dzwonnica. Proces odbudowy zainicjowany w 1946 r. przez ks. Henryka Przesmyckiego trwał do 1953 roku. Konsekracja kościoła dokonana przez bpa. Ignacego Świrskiego w 1949 r."

reklama

fot. archiwum parafii

Obecna, murowana świątynia została wzniesiona w 1876 roku, konsekrował ją biskup lubelski Walenty Baranowski, następnie została rozbudowana w 1884 roku dzięki staraniom księdza Wincentego Suprena. Podczas działań wojennych w 1939 roku budowla została spalona. W 1946 roku została odbudowana i rozbudowana dzięki staraniom księdza Henryka Przesmyckiego. Konsekrował ją w 1949 roku biskup siedlecki Ignacy Świrski. Kościół został wybudowany w stylu eklektycznym.

W podziemiach kościoła mieściło się dawniej Muzeum Parafialne, prowadzone przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej. W dniu 14 września 2013 roku zostały uroczyście wprowadzone do świątyni relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i zostały umieszczone w feretronie, a na frontowej ścianie kościoła została zamocowana tablica poświęcona powstańcom styczniowym, ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie i parafian.

reklama

fot.: Gmina Łaskarzew

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo