Nad wejściem w odbudowanym portyku kościoła zostanie umieszczona figura Matki Bożej Niepokalanej, ufundowana przez anonimowego darczyńcę.
Dzieło uświetnienia obchodów 700- lecia parafii w Łaskarzewie, zainicjowane przez proboszcza ks. prałata płk Sławomira Niewęgłowskiego prezentuje się imponująco.
Historia kościoła
Jak napisano w opracowaniu przygotowanym w projekcie prac konserwatorskich nadbudowy (odtworzenia) dwóch wież kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, "najstarszy kościół na tym miejscu p.w. Krzyża Świętego erygowany został prawdopodobnie ok. 1420 – 1424 r., po założeniu miasta przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarza Gosłowskiego, który uzyskał przywilej założenia miasta na gruntach wsi Korczyczew, leżącej w diecezji krakowskiej i przeniesionej w 1418 roku do diecezji poznańskiej. Pierwsza wzmianka o kościele w tym miejscu pochodzi z 1474 r. W aktach z wizytacji parafii przez biskupa Goślickiego w 1603 r. odnotowano kościół drewniany „pod tytułem” Krzyża Świętego. Kolejne etapy budowy kościoła datuje się na lata 1628-1629, biskup poznański Maciej Lubieński dokonał poświecenia nowego ołtarza głównego. W 862 r. parafia wizytowana była przez bpa. Beniamina Szymańskiego, w aktach z tej wizyty wspomina się o drewnianym kościele wybudowanym w 1728 r. przez ks. Tarwida. Kościół ten uległ szybkiemu zniszczeniu. Pierwszy kościół murowany został wzniesiony w Łaskarzewie dopiero w 1876 r. Był on nieduży z dwoma wieżami. W trakcie I wojny światowej kościół ten został częściowo zniszczony. W trakcie działań wojennych w dniach 15-17 września 1939 r. kościół legł w gruzach w znacznej części. Zawaliły się obie wieże, spaleniu uległ drewniany strop oraz wolnostojąca dzwonnica. Proces odbudowy zainicjowany w 1946 r. przez ks. Henryka Przesmyckiego trwał do 1953 roku. Konsekracja kościoła dokonana przez bpa. Ignacego Świrskiego w 1949 r."
fot. archiwum parafii
Obecna, murowana świątynia została wzniesiona w 1876 roku, konsekrował ją biskup lubelski Walenty Baranowski, następnie została rozbudowana w 1884 roku dzięki staraniom księdza Wincentego Suprena. Podczas działań wojennych w 1939 roku budowla została spalona. W 1946 roku została odbudowana i rozbudowana dzięki staraniom księdza Henryka Przesmyckiego. Konsekrował ją w 1949 roku biskup siedlecki Ignacy Świrski. Kościół został wybudowany w stylu eklektycznym.
W podziemiach kościoła mieściło się dawniej Muzeum Parafialne, prowadzone przez Stowarzyszenie Historyczne Ziemi Łaskarzewskiej. W dniu 14 września 2013 roku zostały uroczyście wprowadzone do świątyni relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i zostały umieszczone w feretronie, a na frontowej ścianie kościoła została zamocowana tablica poświęcona powstańcom styczniowym, ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie i parafian.
fot.: Gmina Łaskarzew
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.