Wiadomości z Garwolina

W PE dyskusja ws. paszportu szczepionkowego

Dodano:
garwolin - W PE dyskusja ws. paszportu szczepionkowego

We wtorek europosłowie w komisji wolności obywatelskich (LIBE) po raz pierwszy przedyskutują z Komisją Europejską ostatnią propozycję w sprawie Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, tzw. paszportu szczepionkowego, który ma ułatwić podróż między państwami członkowskimi UE podczas pandemii COVID-19.


Komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders przedstawi wniosek złożony 17 marca, który Komisja ma nadzieję wdrożyć na początku letniego sezonu turystyki w Europie.

Certyfikat stanowiłoby dowód, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, otrzymała wynik negatywny lub jest ozdrowieńcem. Dokument powinien być bezpłatny i dostępny w formacie cyfrowym i papierowym.

Ochrona danych osobowych i medycznych

W celu dokonania oceny skutków proponowanego certyfikatu dla ochrony danych, posłowie do PE przedyskutują również wniosek Komisji we wtorek, z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych Wojciechem Wiewiórowskim, który przedstawi wspólną opinię Europejskiego Inspektora Ochrony Danych oraz Europejskiej Rady Ochrony Danych.

Podczas debaty plenarnej 24 marca, z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady UE, większość posłów poparła niezwłoczne utworzenie Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Jednocześnie podkreślano potrzebę zapewnienia zabezpieczeń w zakresie ochrony danych osobowych i danych medycznych. Posłowie przestrzegali również przed ewentualną dyskryminacją osób niezaszczepionych.

Na marcowym posiedzeniu plenarnym uzgodniono rozwiązanie kwestii legislacyjnych w sprawie Cyfrowego Zielonego zgodnie z pilną procedurą Parlamentarną (art. 163), która pozwala na szybszą kontrolę Parlamentu nad wnioskami Komisji, „przy pełnym przestrzeganiu demokratycznych prerogów Parlamentu”. Na następnej sesji plenarnej (26-29 kwietnia), posłowie do PE przyjmą swój mandat do negocjacji z Radą UE, który może zawierać poprawki.

Spotkanie można śledzić na żywo.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

REKLAMA:

Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

dama covidowa z niebiańskiego swiatOWIDA (, #IP d2325d2743) Odpowiedz

Szczepta sie szczepta AAAA tymczasem ZUS nie wyrabia z wypłatami za nieboszczyków...dla grabarzy. Na dzień dzisiejszy zyskują przyszli emeryci....więcej zgonów i wyższe przeliczniki dla nowych EMERYTOW.