Złożenie kwiatów, wspólna modlitwa i część artystyczna
O godz. 09.15 delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze na grobie por. Stanisława Kopika ps. „Zemsta” – żołnierza 1. Pułku Strzelców Konnych, oficera Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych VII Okręgu Śląskiego. Po 74 latach, pochowany niegdyś pod fałszywym nazwiskiem oficer Wojska Polskiego, 10.11.2022 r. spoczął na garwolińskim cmentarzu parafialnym. Następnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy AK i Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.
O godz. 10.00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych.
O godz. 17.00 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbędzie się spektakl w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.
Zapraszają Powiat Garwoliński, Miasto Garwolin, Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” Garwolin, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.
Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci
Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź szkalowani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.
Sejm Rzeczpospolitej w lutym 2011 roku podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy: tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistycznej.
Komentarze (0)