W rozmowie z dyrektorem dowiadujemy się, że przerwy w dostawie wody w Pilawie faktycznie są i będą. Dlaczego?
- Produkcja wody jest taka jaka jest - maksymalna wartość, jaką tylko mamy w pozwoleniach. Natomiast pobór wody jest ciut, ciut większy niż w produkcjach. - tłumaczy Piotr Pawlak. - Dlatego też dziś musimy chwilę poczekać, aby 300 metrów wody do zbiorników dopompować i wtedy ją puścimy. Różnica pomiędzy rozbiorem, a produkcją jest niewielka, więc w okresie do wieczora na pewno już tej wody wystarczy, a już wieczorem zbiornik będzie normalnie pompował, uzupełniał się do stanu pełnego. - dodaje pytany o dzisiejszą, kilkugodzinną przerwę w dostawie wody.
Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Pilawie tłumaczy, że problem pojawia się przy dużym upale, gdy zużycie wody jest zdecydowanie większe. - Duża część mieszkańców po powrocie do domu zaczyna podlewanie, napełnianie basenów i występują chwilowe skoki. Jest wówczas bardzo duże zużycie wody i dlatego apelujemy do mieszkańców, aby tę wodę zużywać racjonalnie i w miarę możliwości ją oszczędzać - wtedy nie będzie problemu. - mówi i dodaje, że w Pilawie na maksymalnych obrotach działają trzy pompy, ale zużycie wody jest obecnie większe i niestety nie nadążają pompować.
Niestety, jeżeli mieszkańcy nie będą racjonalnie korzystać z wody w tym okresie letnim - problem będzie się powtarzał.
- Dziś wystosujemy apel do mieszkańców o racjonalne koszystanie z wody. - dodaje Piotr Pawlak.
Problem z nadmiernym obciążeniem sieci latem mają również inne gminy w całym kraju.
W tym roku wyjąrtkowy kłopot z wodą
W tym roku kłopot z wodą występuje aż w 12 województwach. Państwowy Instytut Geologiczny wydał 30 czerwca 2025 ostrzeżenie hydrogeologiczne PSG nr 6/2025. To aktualizacja informacji o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju. W komunikacie podano:
Stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z prognozowanym występowaniem niżówki hydrogeologicznej w okresie od 1.07.2025 r. do 31.07.2025 r. obowiązuje dla następujących województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i śląskiego.
PIG informuje, iż przy założeniu wystąpienia w najbliższych tygodniach niekorzystnych warunków meteorologicznych (deficyt opadów atmosferycznych), niżówka hydrogeologiczna w prognozowanym okresie może występować na znacznych obszarach, głównie we wschodniej części kraju. To na na pewno będzie powodować kłopoty z dostawą wody:
- Występowanie zwierciadła wód pierwszego poziomu wodonośnego poniżej poziomu SNO może powodować utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.