reklama

Coraz więcej narkotyków w powiecie? "W ostatnim czasie rzeczywiście mieliśmy do czynienia z bardzo młodymi osobami, które zostały zatrzymane, wśród nich byli nawet nieletni"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Coraz więcej narkotyków w powiecie? "W ostatnim czasie rzeczywiście mieliśmy do czynienia z bardzo młodymi osobami, które zostały zatrzymane, wśród nich byli nawet nieletni" - Zdjęcie główne

foto pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiegoW lutym garwolińska policja kilkakrotnie informowała o zatrzymaniach związanych z przestępczością narkotykową. Co wyjątkowo niepokoi, zatrzymani mieszkańcy powiatu garwolińskiego to młodzi mężczyźni w wieku 30, 29, 22 czy 19 lat. Niestety środki odurzające znaleziono także przy nieletnich – 13- i 14-latku.
reklama

W pierwszej połowie lutego garwolińska policja praktycznie codziennie informowała o interwencjach związanych z handlem lub posiadaniem narkotyków. Do jednego z zatrzymań doszło w Garwolinie 7 lutego. Funkcjonariusze służby kryminalnej zatrzymali 30-latka, który miał przy sobie kilka porcji dilerskich z suszem. Okazało się, że zabezpieczona substancja to marihuana. Tego samego dnia policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ujawnili kolejne porcje marihuany. Tym razem środki odurzające mieli przy sobie nieletni (w wieku 13 i 14 lat).

Następnego dnia (8 lutego) znów w Garwolinie, policyjni patrolowcy zatrzymali do kontroli osobowe auto. Kontrola przebiegała standardowo, do czasu, kiedy funkcjonariusze znaleźli środki odurzające. Miał je przy sobie zarówno 20-letni kierowca, jak i 22-letni pasażer.

reklama

Kolejnego dnia (9 lutego) na terenie Pilawy w trakcie kontroli drogowej policjanci zabezpieczyli kryształki prawdopodobnie klefedronu, które były ukryte w plastikowym pudełku. Miał je przy sobie 19-letni kierowca. Oprócz tego w pojeździe policjanci znaleźli woreczki foliowe tzw. dilerki i wagę elektroniczną, mogące służyć do porcjowania narkotyków. Niestety to nie koniec.

Do kolejnego zatrzymania doszło w Garwolinie. Podczas nocnej służby (11 lutego) policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zauważyli kierowcę audi, który zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Okazało się, że 29-latek nie tylko naruszył przepisy drogowe, ale też miał przy sobie amfetaminę i marihuanę.

14 lutego policjanci z Posterunku Policji w Pilawie zatrzymali kierowcę renault. Okazało się, że 29-latek nie tylko prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, ale też miał przy sobie narkotyki. W trakcie kontroli osobistej mężczyzny i sprawdzenia pojazdu znaleziono zawiniątko z białym proszkiem. Okazało się, że zabezpieczona substancja to mefedron.

reklama

Nagromadzenie tych wszystkich przypadków w przeciągu zaledwie kilku dni wydało nam się niepokojące, dlatego zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej w Garwolinie z zapytaniem o ewentualny wzrost przestępczości narkotykowej na terenie powiatu. Co usłyszeliśmy?

- Pojawiające się w przestrzeni medialnej informacje o zatrzymaniach w sprawach narkotykowych na terenie powiatu są odzwierciedleniem stałych działań garwolińskich policjantów. Do zasadniczych zadań policji należy ujawnianie przestępstw oraz zatrzymywanie ich sprawców. Przytaczane przez redakcję efekty działań policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie są wynikiem realizacji tych zadań - wyjaśnia podkom. Małgorzata Pychner, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie.

Jest się czym martwić?

reklama

- W ostatnim czasie rzeczywiście mieliśmy do czynienia z bardzo młodymi osobami, które zostały zatrzymane, wśród nich byli nawet nieletni. Jednak nie jest to regułą - dodaje podkom. Pychner. - Wśród podejrzanych o przestępstwa narkotykowe są osoby w różnym wieku, zarówno młode, jak i w średnim wieku czy osoby starsze. Niemniej jednak używanie nielegalnych substancji psychoaktywnych przez młodzież niepokoi, ponieważ stanowi to duże zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Wprowadzenie do organizmu w celach niemedycznych substancji o działaniu psychoaktywnym rzadko idzie w parze z refleksją o toksycznym wpływie tych substancji na organizm. Każde użycie środka odurzającego nie pozostaje bez wpływu na człowieka, a w szczególności na organizm w okresie dojrzewania. Skutki używania narkotyków przez młodzież mają także wymiar moralny i społeczny. Zaliczyć do nich trzeba negatywne zjawisko popadania w konflikt z prawem, czy częstsze podejmowanie pod ich wpływem zachowań ryzykowanych, niebezpiecznych, nieprzemyślanych - tłumaczy policjantka.

reklama

Panią rzecznik spytaliśmy także o statystyki obrazujące skalę problemu w ostatnich latach.

- W minionym roku garwolińscy zabezpieczyli ponad 4,5 kg narkotyków. Wśród nich najwięcej było nowych substancji psychoaktywnych, a także amfetamina, marihuana, mefedron czy kokaina. W ciągu roku stwierdziliśmy 127 przestępstw narkotykowych, do których zatrzymaliśmy 69 podejrzanych. W porównaniu do roku poprzedniego odnotowaliśmy niewielki wzrost w tym zakresie, bo w 2023 r. stwierdziliśmy 86 przestępstw tego typu i zatrzymaliśmy 50 podejrzanych - wymienia podkom. Małgorzata Pychner.

rys. Andrzej Nowaczyk

Czy policja podejmuje konkretne działania?

Narkomania to problem, który coraz częściej dotyka młodzież. Według danych Krajowego Rejestru Sądowego, w 2020 r. prawie 16 tysięcy osób w Polsce było skazanych za przestępstwa związane z narkotykami. Wśród nich było wielu nieletnich. Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną pewną jest to, że nie można wygrać. Przyjmowane w młodym wieku są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Mogą uczynić największe szkody bio-psycho-społeczne zarówno doraźnie (nawet przy okazjonalnej próbie zażycia), jak i w dalszej perspektywie życiowej (hamowanie rozwoju, uzależnienie, zaburzenia psychospołeczne).

- W dobie Internetu przeciętny nastolatek ma do dyspozycji kilkadziesiąt rzetelnych portali i stron ukazujących konsekwencje używania narkotyków, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. O ich szkodliwym wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne edukują szkoły, czy informują media. Pomimo to wśród młodych ludzi wciąż znajdują się tacy, którzy po nie sięgają. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, w szczególności dzielnicowi i profilaktycy, stale współpracują ze szkołami w zakresie profilaktyki uzależnień. Nasze działania prewencyjne skierowane są zarówno do młodzieży, dyrektorów i pedagogów placówek oświatowo-wychowawczych, jak i do rodziców oraz opiekunów - mówi rzeczniczka garwolińskiej policji.  

Policjanci zapowiadają dalsze kontrole i działania wymierzone w osoby posiadające i handlujące środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi.

Tekst ukazał się w 11 numerze Nowego Głosu Garwolina

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo